Farrakhan (67), šéf organizácie Islamský národ, má do Británie zakázaný vstup od roku 1986. Vláda vtedy vyjadrila obavy, že by mohol mať negatívny vplyv na vzťahy medzi komunitami. Začiatkom tohto mesiaca sa obrátil na súd a pokúsil sa zrušiť toto rozhodnutie. Farrakhan je považovaný za jedného najvplyvnejších ľudí v Spojených štátoch.
Včera sudca Michael Turner zákaz vstupu do Británie na Najvyššom súde zrušil. Dôvody, ktoré ho viedli k tomuto záveru vraj vysvetlí neskôr.
Farrakhanov zákaz vstupu zostane v platnosti až do októbra, keď Turner celkom objasní svoj rozsudok. To poskytne vláde čas pouvažovať o odvolaní, dodal sudca. Jeho rozhodnutie prichádza po možno najhorších rasových nepokojoch za posledných dvadsať rokov. Napätie medzi ázijskými obyvateľmi a bielymi prerástlo do násilných akcií v mestách na severe Anglicka.
Farrakhanovi obhajcovia argumentovali, že bývalý minister vnútra Jack Straw, ktorý je v súčasnosti ministrom zahraničia v labouristickej vláde, sa mýlil, keď obhajoval Farrakhanov zákaz vstupu v novembri minulého roku. Nicholas Blake, Farrakhanov obhajca, začiatkom júla sudcovi povedal, že aktivista „je už niekým iným“ a v súčasnosti sa vypracoval na významného duchovného, náboženského a spoločenského vodcu považovaného za významného hovorcu černošskej komunity USA.
Podľa neho Farrakhan zvlášť oľutoval urážku a bolesť, ktorú privodil židovskej komunite. Farrakhana obviňujú z antisemitizmu za častú kritiku amerických židov.
(reuters)