
Autobus s unesenými cestujúcimi stál dlhé hodiny na cestnom moste neďaleko letiska Mineraľnyje Vody. FOTO - REUTERS
Únosca, ktorý vyjednával s ruskými orgánmi, sa predstavoval ako Aslan. Bezpečnostné sily ho však identifikovali ako 34-ročného Sultana-Sajída Idijeva, hľadaného recidivistu čečenského pôvodu. Druhý, „muž s dáždnikom“, ako ho označili prepustení rukojemníci, sedel po celý čas v autobuse a očividne vydával príkazy svojmu partnerovi.
Aslan žiadal prepustenie piatich Čečencov obvinených z brania rukojemníkov v máji 1994. Únoscovia sa vtedy zmocnili školského autobusu s 30 pasažiermi, žiadali 10-miliónové výkupné a helikoptéru. Podobne ako v tom prípade, i včera žiadal únosca rádio, aby sledoval vonkajšie dianie.
V roku 1994 únoscovia vymieňali rukojemníkov postupne za nepriestrelné vesty, zbrane a drogy a potom prepustili po dvoch za každý milión výkupného. So štyrmi poslednými odleteli helikoptérou do Čečenska. Tam ich však zatklo čečenské komando a ruské sily, ktoré sa spojili vo vzácnej spolupráci. Páchatelia únosu dostali tresty od dvanásť rokov po doživotie. Výkupné zaistili. Unesení neskôr spomínali, že ozbrojenci sa k nim správali „veľmi slušne“.
Rozhlasová stanica Echo Moskvy včera oslovila predstaviteľa čečenského prezidenta Aslana Maschadova. Majrbek Vačagajev však povedal, že rozhodne nejde o akciu čečenských bojovníkov.
Vo dvoch čečenských vojnách v 90. rokoch zomreli desaťtisíce ľudí. Rusko dnes tvrdí, že nad separatistickou republikou má kontrolu. Útoky rebelov však pokračujú.
(reuters, bj)