
ústave, pretože vraj znižuje význam a ochranu rodiny. Nepochodili: väčšinou 3 : 2 sudcovia podnet „slobodných štátov“, ako sa Bavorsko a Sasko ako jediné zo 16 spolkových krajín oficiálne nazývajú, zamietli.
Gayovia a lesbičky majú odteraz v Nemecku právo zvoliť si spoločné meno, dediť a ak je jeden z partnerov cudzinec, získa právo na pobyt a prácu. Celkovo sa bude musieť zmeniť vyše sto právnych predpisov. Daňové úľavy sa gayom a lesbičkám na rozdiel od heterosexuálnych manželstiev neposkytnú, ani právo na adopciu detí.
Hneď po oznámení rozhodnutia súdu sa iba v Kolíne nad Rýnom prihlásilo na matričnom úrade vyše sto homosexuálnych párov. Mesto zriadilo 24-hodinovú núdzovú linku, ak by sa niektoré páry chceli vziať i v prípade možného skorého úmrtia jedného z partnerov. Kolín sa po Berlíne považuje za najväčšie nemecké mesto gayov. Podľa údajov magistrátu ich tam žije asi 100-tisíc. Berlínska koalícia privítala rozhodnutie súdu. V spoločnom vyhlásení sociálnych demokratov (SPD) a Zelených sa uvádza, že sa podaril „prielom v otázke právneho uznania homosexuálnych partnerstiev“.
Politici bavorskej CSU naproti tomu hovorili o „čiernom dni pre inštitút rodiny“. Zväz gayov a lesbičiek tu podal proti krajinskej vláde žalobu. Nechce totiž pripustiť, aby sa slávnostný obrad registrovania konal tak ako v iných spolkových krajinách na matričnom úrade, ale iba u notára.
Svoj úmysel uzavrieť registrované partnerstvo oznámil aj právny expert Zelených Volker Beck, ktorý žije so svojím priateľom. „Pracovný život však budem i naďalej oddeľovať od súkromného,“ povedal 40-ročný politik.
PRE SME - VLADIMÍR MÜLLER, Bonn