
Bill Clinton sa víta s obyvateľmi newyorského Harlemu počas trojhodinovej otváracej párty pod holým nebom, ktorú zorganizovala komunita a biznismeni na západnej 125. ulici. FOTO - REUTERS
Pol roka po odchode z najvyššieho úradu odštartoval Bill Clinton záverečnú kariéru svojho politického života. Exprezident v pondelok s pompou otvoril svoj úrad v newyorskom Harleme. Pôvodne mal pracovať na Manhattane v úrade s ročným prenájmom 800-tisíc dolárov, ale po tvrdej kritike médií zvolil oveľa lacnejšiu štvrť. V Harleme bude platiť iba niečo cez 200-tisíc.
„Vždy ste boli pri mne. Dali ste mi hlas v roku 1992, potom v roku 1996 a pred rokom ste zvolili Hillary za senátorku. Patrím vám a cítim sa tu doma.“ Takýmito slovami pozdravil tisíce zväčša černošských ctiteľov pred vchodom do úradu, ktorý je na 14. poschodí veľkého domu s výhľadom na Central Park i Empire State Building.
Bill sa vraj doslova nemohol dočkať skončenia renovácie kancelárií. Podľa slov jeho poradcov má najhoršie psychické obdobie za sebou.
Peniaze a verejnoprospešná činnosť
Z Chappaqua v newyorskom okrese Westchester County, kde býva, to má do nového úradu autom okolo štyridsať minút. V Harleme má poruke viacero poradcov z čias prezidentovania. Má ochranku, obrnenú limuzínu a k tomu 180-tisíc dolárov ročnej gáže. Na to všetko má ako bývalý prezident nárok až do konca života.
Clinton má pritom iba 54 rokov - vek, keď politici iba pomýšľajú na vrchol kariéry. Ukončil pritom dve štvorročné volebné obdobia a stal sa tak jedným z najmladších exprezidentov v amerických dejinách. Je možné, že jeho vzorom teraz bude bývalý demokratický prezident James Carter, ktorý je dnes vo svete väčšou autoritou než doma. Carter je takmer pravidelným členom medzinárodých pozorovateľských štábov pri voľbách či pri monitorovaní ľudských práv.
Svoj pracovný čas bude Clinton deliť na polovicu. Päťdesiat percent na zarábanie peňazí a rovnakú časť na verejnoprospešnú činnosť. Zarábaniu peňazí dá zatiaľ prednosť. Pritom v poslednom pol roku zarobil slušnú sumu na prednáškach, keď si nechal v USA účtovať za jedno vystúpenie okolo 125-tisíc dolárov a v zahraničí ešte o stotisíc viac. Lenže naďalej dlhuje štyri milióny dolárov právnikom, ktorí ho vysekávali z aféry s Monikou Lewinskou.
Najväčší zisk Clinton očakáva od vydania memoárov. Iba preddavok na honorár dosiahne takmer osem miliónov dolárov. Rovnakú výšku, akú prisľúbili za pamäti jeho manželke Hillary. Bill sľubuje, že pôjde o trhák, v ktorom sa nevyhne ani svojmu súkromnému životu.
Talentovaný politický stratég
Na pomoc deťom, najmä z černošských rodín, Clinton založil neziskovú nadáciu. Mieni vystupovať ako ochranca práv menšín a veľké úsilie vložiť do pomoci obetiam AIDS. Nielen v Amerike, ale najmä vo svete a špeciálne v Afrike. Nuž a najmä mieni zanechávať výrazný odtlačok v americkej politike.
Ako vraví demokratický kongresman Adam Schiff, Bill Clinton je nesmierne talentovaným politickým stratégom. Túto jeho vlastnosť mienia bossovia Demokratickej strany čo najviac využiť. Nielen pred budúcoročnými voľbami do Kongresu, ale aj v príprave na prezidentské meranie síl v roku 2004. Clinton vychádza s väčšinou najmocnejších demokratov veľmi dobre. Jediným problémom je vzťah s Alom Gorom. Ten sa totiž vyjadril, že za svoj neúspech v posledných prezidentských voľbách nesie najväčšiu vinu Clintonov rozháraný súkromný život.
Spáva s Buddym
O terajšom Billovom súkromí sa žiadne parádne ságy nepíšu. Hillary ako senátorka za štát New York žije vo Washingtone. Americké tabloidy píšu, že odkedy Bill manželku podrazil, už sa jej nemôže intímne ani len dotknúť. Stále sa povráva o možnom rozvode. A Clinton vraj priateľom povedal, že teraz s ním spáva jeho pes Buddy.
MICHAL HAVRAN