
Marocký kráľ Mohammed VI. (v strede) v spoločnosti svojho brata Moulaya Rašída (vpravo) a premiéra počas modlitieb v mešite kráľovského paláca v Rabate. FOTO - TASR / EPA
Práve morálka sa má podľa neho stať ťahúňom rozvoja krajiny. Korunovaná hlava sa ukázala ako konsolidátor občianskych výdobytkov. Nechce však „rozosievať horčičné semienko politickej zvady, ktoré otravuje pravú demokraciu“.
Za miesto svojho príhovoru si Mohamed VI. zvolil Tanger, prevažne berberské mesto na severe krajiny. Do jeho ulíc jeho predchodca Hasan II. nikdy nevkročil. Kráľ sa zrejme obáva násilných nepokojov berberského obyvateľstva v susednom Alžírsku a vari preto sa rozhodol poskytnúť Berberom širšie práva. Tanger - niekdajšie hlavné mesto bývalého španielskeho protektorátu má symbolizovať obnovu spojenectva medzi kráľom a marockými etnikami.
Monarcha sa rozhodol na jeseň 2002 vypísať voľby. Budú „zdravo súťaživé a poctivé“. Ich výsledok vraj zlikviduje bratríčkovanie, korupciu a iné neduhy spoločnosti. Korunovaná hlava vyzvala politikov, aby predvolebné časy využili „na mobilizáciu národa pre dobro všetkých“. Na slovné súboje musia zabudnúť, „aby nespôsobovali zmätok a neotravovali vzduch“.
Po prvýkrát v histórii Maroka nepochádzajú deviati novovymenovaní provinční prefekti z ministerstva vnútra, ale sú „iba technokratmi“. Demokracia totiž podľa kráľa nespočíva iba v dosiahnutí rovnosti štátu s právom, ale vyžaduje si „kultúrny substrát, ktorý osvieti úctu voči rozmanitosti marockých národností“. Až zahraničné, predovšetkým francúzske médiá museli Maročanom pripomenúť, že je to v ostrom kontraste s nedávnym zákazom regionálnych politických strán.
Sloboda prejavu vôbec je záležitosťou, ktorej sa Mohamed VI. venuje svojsky. Parlamentu i vláde odporučil, aby prijali tzv. kódex verejnej slobody, ktorý má určiť rozdiel medzi individuálnou a kolektívnou slobodou. V praxi to predstavuje to, čo v nedávnom rozhovore pre denník Al Ašark al Awsat povedal sám kráľ: „Cením si prácu novinárov. Nech sa však zdržia pokušenia doviezť iný model diskusie“. Hlavne španielske a francúzske médiá podľa neho robia Maročanov nešťastnými, pretože „útočia na štát a moju osobu“.
„Aj ja som človek a mám tie isté práva ako zvyšok národa,“ posťažoval si Mohamed VI. A dodal pritom, že má v zásobe právne páky, ktoré ešte nepoužil. Keď však bude treba, použije ich.
JURAJ TOMAGA