
Chovanci Ikšanskej výchovnej kolónie v Rusku. Tu si odpykávajú tresty deti, ktoré spáchali najhoršie zločiny. FOTO- ČTK
Moskovské deti mladšie ako 14 rokov budú musieť byť medzi 22. a 6. hodinou pod dohľadom. Ak ich rodičia neustrážia, hrozí im pokuta. Zákon obmedzujúci nočný pohyb mladistvých obyvateľov ruského hlavného mesta prijala tento týždeň v 1. čítaní moskovská mestská duma.
Zákon má i svojich odporcov. Tí upozorňujú, že polícia bude musieť po desiatej hodine večernej kontrolovať podľa vzhľadu všetkých mladých ľudí, ktorí budú na ulici či v bare bez dozoru. Keďže nemôžu byť trestaní za to, že pri sebe nemajú dokument potvrdzujúci vek, bude ich treba odvádzať na policajné okrsky a vek či bydlisko zložito zisťovať. Potom príde na rad zdĺhavý proces rozhodovania, či rodičia dostanú pokutu zodpovedajúcu až piatim minimálnym platom, alebo nie.
Omnoho väčší finančný postih však hrozí majiteľom nočných podnikov. Tí nesmú mládež do baru, herne či diskotéky ani vpustiť, inak zaplatia až päťdesiatkrát viac než rodičia. Ako bude zisťovať vek barman, zostáva záhadou.
Autor zákona, moskovský poslanec Jevgenij Balašov, argumentuje tým, že ročne mladiství len v hlavnom meste spáchajú počas nočných hodín 3-tisíc trestných činov. Zákonom chce znížiť nočnú detskú kriminalitu o 20 percent.
Zločinnosť mládeže sa v Rusku stáva každým rokom ťaživejším problémom. Hoci celkový počet trestných činov a priestupkov klesá, nápadne vzrastá ich brutalita a počet najťažších zločinov spáchaných deťmi do 14 rokov. Za posledné dva roky vzrástol počet vrážd, ktoré spáchali deti, o 18,5 percenta.
Dodnes si ruská verejnosť pamätá na prípad, keď v roku 1995 dvaja žiaci druhej triedy základnej školy zaškrtili na moskovskom letisku Businovo päťročné dievča vlastnými pančuchami pre 50 rubľov. Vlani v Moskve partia troch chlapcov a dvoch dievčat mladších ako 14 rokov ubila na smrť a okradla muža.
Detskí psychológovia varujú: rodičia venujú svojim potomkom málo pozornosti. Pribúda mladých zločincov, ktorí nepochádzajú z neúplných rodín či detských domovov, ako to bolo v minulosti. Čoraz viac ich je z pomerne bohatých rodín, ktoré však na výchovu detí nemajú pre zhŕňanie majetku čas.