CRAWFORD, BAGDAD, BABYLON - Americký prezident George Bush je presvedčený, že americké jednotky nájdu v Iraku dôkazy o zbraniach hromadného ničenia. „Je to len otázka času,“ vyhlásil Bush v texaskom Crawforde po stretnutí s austrálskym premiérom Johnom Hovardom. Existenciu týchto zbraní v Iraku Spojené štáty uvádzali ako hlavný dôvod na inváziu do Iraku.
Americko-austrálske stretnutie sa odohralo po týždni amerického snaženia vytvoriť plán medzinárodnej stabilizácie Iraku. Správa Iraku má byť rozdelená do troch sektorov, v ktorých budú hliadkovať jednotky z najmenej desiatich krajín vedené Spojenými štátmi, Britániou a Poľskom, oznámil včera vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády.
Vojaci budú tvoriť tri divízie síl, oddelené od 135-tisíc príslušníkov bojových oddielov, ktoré sa stále nachádzajú v Iraku. K dobrovoľníckym štátom nepatria Francúzsko, Nemecko a Rusko. Tie neboli pozvané na stretnutie 16 krajín v Londýne, kde bol v stredu plán schválený.
Americko - iracká rada pre obnovu zeme včera vymenovala nového ministra pre ropný priemysel. Thamirovi Abbásovi Ghadbanovi bude radiť skupina amerických ropných expertov.
V Bagdade americkí správcovia vyzývali policajtov, aby sa vrátili späť do služby a pomohli v hlavnom meste obnoviť poriadok. Časť irackých policajtov sa začala objavovať v uliciach hlavného mesta už minulý týždeň, väčšinou ako doplnok hliadkujúcich amerických vojakov.
Americkí vojaci včera museli zasahovať v bagdadskom hoteli Palestine, kam si prišlo niekoľko stoviek Bagdadčanov pre prácu a pomoc. Muži vytlačení z hotelovej haly si potom sadli na chodník pred hotelom a neprestali prosiť o prácu.
Pri Babylone Iračania objavili hromadný hrob. Vykopali z neho zatiaľ pozostatky 35 ľudí, pravdepodobne účastníkov povstania, ktoré v Iraku vypuklo po prehratej vojne v Perzskom zálive v roku 1991.
Irackí školáci sa vrátili do lavíc. Ich školský deň sa v porovnaní s tým, čo si pamätali pred vojnou, výrazne zmenil. Zo stien na nich už nehľadia portréty Saddáma Husajna, pred hodinou už nemusia volať „Nech žije Saddám!“, diktátorove citáty už nie sú čítankou pre prvákov. Vojna nepriniesla len príjemnú zmenu: v mnohých školách sa objavila ledva polovica žiakov, učitelia pracujú zadarmo a verejná doprava neexistuje.
(čtk, zo, reuters)