
Španielsky premiér José María Aznar, spojenec USA v irackej kríze, sa v Madride stretol s pápežom Jánom Pavlom II. propagujúcim mierové riešenie. FOTO - ČTK/AP
ou oslabeného pápeža v krajine, ktorej vláda podporila vojenské riešenie irackej krízy.
Pápež využil masové stretnutie na naliehavé výzvy v prospech mieru vo svete. „Špirála násilia, teroru a vojen vedie v dnešnom svete k nenávisti a smrti,“ vyhlásil. Pápežove výroky potvrdzujú jeho stanovisko, že aj iracká kríza sa mala riešiť mierovou cestou, i keď tentoraz neuviedol, akú vojnu mal na mysli. Už v dvoch úvodných vetách svojho vyhlásenia po prílete však pápež slovo „mier“ použil šesťkrát. Ján Pavol II. zároveň varoval mládež pred „každou formou prehnaného nacionalizmu, rasizmu a netolerancie.“
Na letisku pápeža čakal aj španielsky kráľ Juan Carlos. Vo svojom privítaní pripomenul dlhodobé blízke vzťahy medzi Španielskom a katolíckou cirkvou a v nepriamej narážke na teror baskických separatistov ocenil, že pápež jasne odsúdil akékoľvek formy terorizmu.
Popoludní sa pápež stretol so španielskym premiérom Josém Maríom Aznarom. Podľa hovorcu Vatikánu nebola iracká vojna predmetom rokovania.
Pápež Ján Pavol II. potom svätorečil päticu španielskych duchovných a mníšok. Ceremoniál na centrálnom madridskom námestí Plaza de Colón, na ktorom bol pre kanonizačnú omšu vztýčený gigantický biely oltár, sledoval miliónový dav. Chorľavý 82-ročný Ján Pavol II. svätorečil dvoch kňazov a tri mníšky. Všetci sa v 20. storočí preslávili obetavou prácou pre chudobných. Veľké obrazy pätice svätorečených hľadeli na zaplnené námestie z priečelia úradnej budovy. Hneď vedľa bolo inštalovaných osem gigantických obrazoviek, umožňujúcich ľuďom sledovať omšu. Veriaci si priniesli plážové kreslá, ďalekohľady, sendviče aj obrazy svojich obľúbených svätých.
Jeden zo svätorečených kňazov - Pedro Poveda sa stal obeťou zákerného útoku v roku 1936, počas začatia španielskej občianskej vojny (1936-1939). Podľa cirkevných zdrojov pripravila republikánska vláda, ktorá obviňovala cirkev z podpory fašistického generála Franciska Franka, v tejto vojne o život 4184 duchovných.
Po sobotnej omši sa zvýšil počet svätých, ktoré Ján Pavol II. počas svojho takmer 25-ročného pontifikátu svätorečil na 469.
Návšteva Španielska je pre chatrné zdravie Jána Pavla II. zaťažkávacou skúškou. Vatikánski predstavitelia ju považujú za test jeho zdravia pred náročnejším cestovným programom, plánovaným ešte na tento rok: chystá sa do Chorvátska a Mongolska.
(čtk)