
George Bush na lietadlovej lodi Abraham Lincoln v kombinéze palubnej obsluhy. FOTO- REUTERS
Pre Busha to bol veľký deň. Na palube lietadlovej lode Abraham Lincoln oznámil koniec veľkých bojov v Iraku. Po šiestich týždňoch od začiatku akcie si navliekol leteckú kombinézu a medzi námorníkmi a pilotmi si vychutnal obrovský úspech.
Najväčšie boje sa asi naozaj skončili. Prezident preto len vyslovil to, čo už bolo dlhšie jasné. Symbolicky si na to vybral lietadlovú loď, ktorá z krízovej oblasti smeruje domov. Aj jeho slová totiž smerovali najmä domov.
Experti sa zhodli, že Bush oznámil koniec bojov z viacerých dôvodov: aby z jeho vojakov v Iraku zmizla nálepka dobyvateľov a aby sa stali viac vojenskými policajtmi, aby naznačil Iračanom, že tam naozaj nechcú zostať príliš dlho, aby umožnil vstúpiť s pomocou do Iraku aj krajinám, ktoré boli proti vojne, aby opäť upriamil pozornosť na vojnu proti terorizmu a hlavne, aby Američanom odkázal, že po stopercentnom sústredení na boj s al-Káidou a Irak sa začína zaoberať aj domácou politikou, zvlášť oživovaním ekonomiky.
Bushov prejav bol o konci bojov Iraku, neohlásil však koniec vojny. Iraku sa venoval len okrajovo. Americké médiá spočítali, že prezident za 22 minút povedal 1800 slov. Z toho len 140 sa týkalo Iraku.
Mal to byť odkaz, že jedna fáza sa skončila a teraz sa bude venovať aj iným veciam. Ale nepochybne aj opatrnosť: Američania stále nenašli zbrane hromadného ničenia, pre ktoré začali vojnu, nevedia, čo je so Saddámom.
Bush neohlásil koniec vojny aj preto, že potom by museli Američania prepustiť všetkých vojnových zajatcov, a problém by mal aj s tým, aby rozlíšil koniec vojny v Iraku, ale nie proti terorizmu. Táto vojna naďalej pokračuje.
Napriek tomu je jasné, že pád Saddáma Husajna je Bushovým najväčším úspechom. Aj tí, ktorí boli proti vojenskému zásahu, totiž musia uznať, že svet bez Saddáma je lepší. Je preto pochopiteľné, že Bush to oslavuje a bude to chcieť zúročiť v budúcoročnej prezidentskej kampani.
Vďaka Afganistanu a Iraku je americká armáda synonymom úspechu. Preto je pre prezidenta určite výhodou, keď do kampane bude vstupovať v pozícii úspešného vrchného veliteľa ozbrojených síl a hlavne s nezabudnuteľnou fotografiou v leteckej kombinéze a medzi americkými hrdinami.
Historik Douglas Brinkley povedal denníku The Washington Post, že Bushovo vystúpenie na lietadlovej lodi bolo „víťaznou trofejou“ prezidenta. „V jeho životopise to bude moment sladkého víťazstva,“ tvrdí Brinkley. Analytici k tomu dodávajú: zúročí to už skôr - vo voľbách 2004.