
Korene semenného podpníka z mandle MN-VS-1 sú bohaté.
* Semená nepripravujeme z plodov neznámych, aj keď zdravých stromov. Ich škôlkarskú vhodnosť si musíme overiť. Najspoľahlivejšie je preto semená objednať v organizáciách, ktoré kontroluje ÚKSÚP. Semená produkujú z registrovaných podpníkových odrôd, čo zaručuje priaznivé semenárske i škôlkarské vlastnosti a zdravotný stav.
* Semená nepripravujme ani z plodov najskorších odrôd. Nemajú vyvinuté zárodky, preto nemôžu klíčiť.
* Nestratifikujme zmes semien rozličných odrôd, lebo majú rozdielnu dĺžku hlbokého pokoja. Klíčia v odlišnom termíne a vzchádzavosť nie je jednotná.
* V predjarnom a jarnom období sejeme len stratifikované semená.
* Pôdu pre jarný výsev pripravujeme v jeseni vyhnojením a hlbším spracovaním.
* Sejeme čo najskôr, aby sme využili pôdnu vlahu. Hĺbka výsevu má zodpovedať trojnásobnej veľkosti semien. Pri individuálnom ručnom výseve semená kladieme buď švíkom vodorovne, alebo špicatou časťou kôstky smerom dolu. Takto predídeme vytvoreniu slučky, ktorá podpník znehodnocuje.
* Hustota výsevu v riadku sa riadi tým, či chceme štepiť v semenisku, alebo podpníky preškôlkovávať. Pri zámere štepiť v semenisku (napríklad očkovaním na spiace očko už v prvom roku) sejeme redšie, obyčajne na vzdialenosť 100 milimetrov pri semenách s vysokou klíčivosťou. Pri zámere preškôlkovávať sejeme hustejšie, prípadne aj „na široko“. Po výseve pôdu nad semenami úmerne utlačíme, vo veľkovýrobe valcujeme. Proti prípadnému poškodzovaniu výsevu vtáctvom prikrývame hustejšími sieťami, v záhradkách fóliou. Podľa potreby zalievame, alebo zavlažujeme.
* Keď sú semenáčiky príliš husté, môžeme ich pretrhať, alebo v máji opatrne s koreňovým balíčkom prepichovať v riadku na vzdialenosť 0,20 až 0,25 metra. Efektné je ich využitie na doplnenie v riadku chýbajúcich jedincov.
* Nezabudnime pôdu plytko kypriť, plieť burinu, pri slabšom raste prihnojiť dusíkom, počas sucha zavlažovať a podľa potreby vykonávať ochranu.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.