v druhej polovici mája, niekedy aj druhý raz v auguste.
Vistéria vyžaduje ľahkú, humóznu pôdu s kyslejšou reakciou. Sadíme ju na slnečné stanovište, ktoré je chránené pred vetrom. Veľmi dobre sa uplatňuje na pokrytie pergol a múrov. Počas tuhých zím môže namŕzať, ale ľahko regeneruje.
Rozmnožujeme ju potápaním alebo semenom. Rastliny vypestované zo semien začínajú kvitnúť až po piatich rokoch a kvitnú slabo. Mladé rastliny dopestované potápaním častejšie prihnojujeme a na zimu zakrývame čečinou. Na jar, ak je sucho, rastliny dôkladne zalievame, aby neopadali puky alebo kvety. Tvorbu kvetov podporíme draselnými a predovšetkým fosforečnými hnojivami.
U nás sa pestuje najmä:
* Vistéria kvetnatá (Wisteria floribunda) - kvitne v máji, má strapce kvetov dlhé až 50 centimetrov, sú modrofialové aj ružové. Rast dosahuje výšku 8 až 10 metrov, v dobrých podmienkach má až trojmetrové ročné prírastky. Ovíja sa v smere hodinových ručičiek, je pravotočivá. Kvety rozkvitajú od stopky k špičke strapca.
* Vistéria čínska (Wisteria sinensis) je najčastejšie pestovaná. Kvitne v máji až júni, má fialovomodré kvety vo veľkých strapcoch. Celkovo dorastá až do 20 metrov. Vistéria čínska je ľavotočivá, kvety sa otvárajú takmer súčasne, a to pred vyrašením listov.
Ako režeme vistériu?
1. Po výsadbe na mladej rastline hlbšie zrežeme terminálny výhon a postranné výhony upravíme tak, aby ho neprevyšovali.
2. V letnom období vyväzujeme postranné výhony ku konštrukcii a režeme ich na 3 až 5 očiek.
3. V zime výhony vodorovne vyväzujeme a skracujeme.
4. Krátke výhony postranných výhonov zaštipujeme na 4 očká. Výhony vyrastajúce od zeme odstraňujeme celkom.
5. Opakuje sa situácia 1. až 3., výhonkov pribudlo, treba ich skrátiť a vyviazať.
6. Každoročne po odkvitnutí a tiež v zimnom období skracujeme postranné výhonky.
Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ