ČSOB sa súdi o slovenský dlh

BRATISLAVA – Pravdepodobne do konca tohto roka bude známy výrok arbitrážneho súdu vo Washingtone – či bude akoľko Slovensko platiť Československej obchodnej banke. Spor je o desiatky miliárd korún, ktoré Slovensko podľa ČSOB neoprávnene „zabudlo“ s


ČSOB (záber z jej pražského sídla) sa v privatizácii v roku 1999 dostala do rúk belgickej KBC Bank. V tom čase Slovensko predalo svoj štvrtinový podiel v banke približne za 400 miliónov eur, čiže necelých 18 miliárd slovenských korún. FOTO – ČTK


BRATISLAVA – Pravdepodobne do konca tohto roka bude známy výrok arbitrážneho súdu vo Washingtone – či bude akoľko Slovensko platiť Československej obchodnej banke. Spor je o desiatky miliárd korún, ktoré Slovensko podľa ČSOB neoprávnene „zabudlo“ splácať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenským dlžníkom je spoločnosť Slovenská inkasná, ktorú v roku 1993 založilo ministerstvo financií, a jej úlohou bolo spolupracovať s podobnou českou firmou na ozdravení ČSOB. Slovenské a české ministerstvá sa vtedy dohodli na výške účasti pomoci ČSOB, ako aj spôsobe jej financovania. Slovenská inkasná na to dostala od ČSOB úver.

Splácala ho do roku 1996, potom Slovensko prestalo dohodu dodržiavať. „Slovenská inkasná do roku 1996 platila zo svojich zdrojov a keď sa stala nesolventnou, v roku 1997, malo platiť ako ručiteľ Ministerstvo financií Slovenskej republiky,“ priznalo dnes ministerstvo. Bez bližšieho vysvetlenia označuje ako dôvod sporu „neuznanú časť záruk a úverov bývalých podnikov zahraničného obchodu“. Išlo o podniky, ktoré si brali od ČSOB úvery a neskôr ich nesplácali.

SkryťVypnúť reklamu

Pred šiestimi rokmi sa ČSOB obrátila na medzinárodné právo. V apríli 1997 podala návrh na začatie arbitrážneho konania na Medzinárodnom stredisku pre riešenie sporov z investícií vo Washingtone.

V roku 1999 vznieslo Slovensko námietky proti príslušnosti súdu, ale to len oddialilo konečné rozhodnutie. „To sa dá očakávať až koncom roku 2003,“ hovorí stanovisko ČSOB.

Banka predpokladá svoj úspech v arbitráži. „Na základe vyjadrenia právnych expertov sa ČSOB domnieva, že jej pozícia v tomto spore je veľmi silná a že inkaso pohľadávky a požadovaná náhrada škody sú pravdepodobné,“ tvrdí ČSOB.

Oficiálny postoj slovenskej strany je menej konkrétny. „Spor berieme vážne a pristupujeme k nemu veľmi citlivo. Do vynesenia verdiktu ho preto nebudeme komentovať,“ povedal hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Podľa informácií denníka SME sa však uvažuje aj o tom, že sa Slovensko pokúsi dohodnúť s ČSOB bez súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Suma, ktorú môže prehrať v arbitráži, sa blíži k 40 miliardám korún. Spor stál doteraz desiatky miliónov korún vyplatených právnym zástupcom slovenskej strany.

Ministerstvo financií sa nevyjadrilo ani k spôsobu, akým by v prípade prehry zaplatilo ČSOB. Nedávny príklad z Česka ukázal, že pre vládu môže byť prehraný medzinárodný spor vážnym problémom. V spore o televíziu Nova prehrala Praha 10 miliárd českých korún a doteraz presne nevie, ako ich zaplatí.

Na začiatku boli socialistické štátne podniky zahraničného obchodu. ČSOB im požičiavala peniaze, ktoré sa po roku 1989 stali nedobytné. ČSOB bolo treba ozdraviť a podieľať sa na tom mali oba štáty. Princíp ozdravenia bol v nahradení nedobytných pohľadávok banky kvalitnými. Tie mali splácať dve špeciálne firmy: ministerstvami financií založené Slovenská inkasná a Česká inkasní. Obe mali namiesto podnikov vracať peniaze ČSOB. Slovenské ministerstvo financií podpísalo Konsolidačnú zmluvu, v ktorej stojí, že bude finančne podporovať Slovenskú inkasnú, aby stačila platiť. V roku 1997 agentúre vyschli vlastné zdroje a ministerstvo financií ich nenahradilo žiadnou finančnou podporou. Dlžná suma odvtedy rástla o úroky a penále. Washingtonská arbitráž teraz rozhoduje o 26 miliardách českých korún (približne 36 miliárd slovenských korún).

SkryťVypnúť reklamu

Posledné ústne pojednávanie bolo tento rok v apríli. Slovensko na ňom zastupoval právnik Weissburg, z washingtonskej právnej kancelárie Sthearman Sterling. „Vzhľadom na argumenty oboch strán sa rozhodlo, že sa bude pokračovať v 2. polroku 2003,“ komentovalo výsledok aprílového pojednávania slovenské ministerstvo financií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu