1. máj – u nás len hlúčiky, vo svete davy

Prvomájové demonštrácie po Slovensku organizovali najmä komunisti. Účasť na jednotlivých manifestáciách nebola veľká, najviac ľudí sa na výzvu odborov zišlo v Liptovskom Mikuláši.

V Banskej Bystrici sa pri organizovaní 1. mája opäť stretli KSS, SDĽ a ZRS. Najväčší potlesk asi 500 účastníkov zožal podpredseda KSS Karol Fajnor, keď si zaspomínal na „šťastné májové manifestácie“ pred rokom 1989. Na tribúne sa objavil aj Ján Ľupták, ktorý pripomenul pôsobenie ZRS vo vláde a v súvislosti s referendom o vstupe do únie varoval pred mediálnou manipuláciou pracujúcich.

V Rožňave prišli ľavičiari na míting v montérkach a s palicami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez nánosov ideológie slávili 1. máj v Michalovciach – stavali máje, „vyzvoľovali za parobkov“ a usporiadali čardášový maratón, do toho sa však zapojili iba tri páry tanečníkov.

SkryťVypnúť reklamu

(r, tasr, sita)

Saktor: Bojovať, bojovať, bojovať„Bojovať, bojovať, bojovať,“ kričal včera odborársky boss Ivan Saktor z tribúny v Liptovskom Mikuláši. Na prvomájovú manifestáciu, ktorú organizovali odbory, prišlo okolo 1500 ľudí. Pod heslom Európu áno, chudobu nie, protestovali proti novelám sociálnych zákonov, ktoré boli vládou schválené bez prerokovania v tripartite. Symbolom biedy bol chlieb s masťou a cibuľou, ktorý podávali členovia odborovej centrály.

Odbory sa včerajšou výzvou Saktora postavili „na čelo sociálneho hnutia“ a rozhodli sa „zmeniť beh dejín na Slovensku“. Zmena behu dejín slovníkom Saktora znamená tlak, štrajk, odpor, ale aj odchod vlády „s holými zadkami“, či spájanie Smeru a mimoparlamentnej ľavice.

Odborári predniesli aj šesť konkrétnych požiadaviek, ktorých naplnenie má zmierniť zlú sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov. Medzi nimi sú napríklad minimálna mzda vo výške 8100 korún, valorizácia prídavkov na deti, dôchodkov, životného minima i podpory v nezamestnanosti.

SkryťVypnúť reklamu

Saktor pískajúcemu davu oznámil, že pripravujú celoslovenský štrajk. Nátlakové akcie odštartujú až po referende do Európskej únie, aby v prípade neúspechu neboli obvinení, že zaň môžu. Všetci odborárski predáci však svojich členov vyzvali, aby sa referenda zúčastnili.

Prvé oslavy 1. mája sa na Slovensku konali v roku 1890 práve v Liptovskom Mikluláši, kde protestovali miestni garbiari a bojovali za 8-hodinový pracovný čas. Dnešní odborári ešte pred protestom až na pár výnimiek netušili, prečo sú v Mikuláši. Väčšina mala dojem, že je to preto, aby mali ľudia z celého Slovenska na oslavy rovnako ďaleko, dvaja si dokonca mysleli, že sa tam narodil Ivan Saktor. Po mítingu to už vedeli takmer všetci. Bossovia im to radšej z tribúny pripomenuli.

SkryťVypnúť reklamu

DANIEL VRAŽDA a sita

Komunisti ako kedysi

„Česť práci, vážené súdružky a súdruhovia,“ oslovil predseda Ústredného výboru KSS Jozef Ševc asi 300 ľudí, ktorí hoci „v krvavej tôni agresie“ prišli v Bratislave osláviť 1. máj.

Mladá mamička, ktorá prechádzala so svojimi dvomi dcérami okolo demonštrácie, im vysvetľovala: „To bol najväčší komunistický sviatok. A zostal až dodnes. Všetci pracujúci majú voľno a aj obchody sú zatvorené. V takom Rakúsku sviatok nemajú.“

Podľa Ševca sa v minulosti ľudia na 1. mája pýšili, čo všetko dokázali za rok vybudovať, ale dnes prichádzajú len správy o krachoch podnikov a prepúšťaní. Dnes už nie je oslavou práce.

Ako za starých čias prišli aj reprezentanti komunistických strán zo zahraničia. S prejavom vystúpil aj vedúci medzinárodného oddelenia Komunistickej strany Ruskej federácie Andrej Petrovič Filipov. Prítomní ruštinu asi ešte nezabudli, lebo pri prejave nadšene aplaudovali. Aleš Kopka z brnianskeho výboru KSČM prítomných vyzval, aby v referende hlasovali proti vstupu do únie.

SkryťVypnúť reklamu

Popoludní sa komunisti premiestnili na Štrkovec, kde bol majáles a občerstvenie za „ľudové ceny“ – guláš za 10 korún, pivo za 5 a poldecák koňaku za 10 korún.

(pcs)

Protesty od výmyslu sveta

Prvého mája sa na námestiach európskych miest stretli nespokojenci rôzneho druhu. Vo Francúzsku a Rakúsku sa protestovalo proti dôchodkovej reforme, V Berlíne a Londýne do ulíc vyrazili anarchisti aj neonacisti, v severnej Európe zase euroskeptici.

Pre väčšinu Európanov bol však Sviatok práce príležitosťou na jarný výlet – na rakúskych a maďarských diaľniciach sa utvárali zápchy.

VIEDEŇ

„Potrebujeme protest na uliciach viac než kedykoľvek,“ vyhlásil šéf rakúskych odborárov Fritz Verzetnitsch stotisícovému davu demonštrujúcich vo Viedni. Prvý máj potvrdil, že v alpskej republike sa schyľuje k vlne protestov proti dôchodkovej reforme.

SkryťVypnúť reklamu

PARÍŽ

Aj pre francúzsku pravicovú vládu Jeana-Pierra Raffarina boli prvomájové demonštrácie na 200 miestach krajiny prípravou na celomesačné sociálne protesty, ktorých hlavným dôvodom je chystaná reforma dôchodkov. Téma reformy penzijného systému tento rok vystrieda protesty proti pravicovému extrémizmu, ktoré poznamenali 1. máj vlani. Parížski poštári štrajkujú už od pondelka.

BERLÍN

Do organizovania prvomájového pochodu sa pustila Národnodemokratická strana Nemecka (NPD). Už v noci ju však predbehli príslušníci krajnej pravice. V jednom parku v štvrti Prenzlauer Berg sa zhromaždilo 100 až 200 zakuklených výtržníkov. Bezpečnostné sily zasiahli vodnými delami, slzným plynom a obuškami a násilníkov rozohnali. Polícia oznámila, že na oboch stranách boli zranení. V pohotovosti celý deň zostalo 7 500 príslušníkov poriadkovej polície.

SkryťVypnúť reklamu

LONDÝN

Do ulíc vyrazili anarchisti. Pokojne niesli zoznam päťdesiatich „obchodných spoločností hromadného ničenia“, ktoré sú podľa nich zdrojom sociálnej nespravodlivosti. Socha Winstona Churchilla však pre istotu zostala celý deň pod ochranným krytom.

MOSKVA

Slnečné počasie hralo do karát federácii nezávislých odborových zväzov a strane Zjednotené Rusko – organizátorom zhromaždenia. V centre mesta sa objavili zástupy najmä starších ľudí s červenými zástavami, aby si zaspomínali na masové pochody Sviatku práce svojej mladosti.

ZÜRICH

Asi 7 000 Švajčiarov pokojne protestovalo proti vojne v Iraku.

(zo, čtk, tasr, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu