„Zavolajte ma, keď budú nastavovať zrkadlo,“ kričí z detskej izby syn, kým rodičia čakajú pred televízorom na začiatok detektívky. Scéna z úspešného filmu Vesničko má středisková vystihuje spôsob, akým sa naši susedia rozhodli pripomenúť nedožité 50. výročie vysielania Československej televízie. Prvý máj 1953 bol totiž nielen tradičnou oslavou Sviatku práce, ale aj dátumom, keď sa spustilo prvé televízne vysielanie na území bývalého Česko-Slovenska.
Druhý kanál Českej televízie včera ponúkol divákom „best of“ z archívnych programov. Za dvadsaťštyri hodín sa pomocou chronologicky zostrihanej montáže otočil čas. Od polnoci sa mapovala posledná éra federálnej televízie, od ôsmej ráno boli pod názvom Teleautomat nasadené najzaujímavejšie zostrihové bloky.
Vždy na začiatku novej hodiny, ktorá bola venovaná dvom, respektíve trom rokom, prihovoril sa divákom moderátor Marek Eben a ponúkol im na výber dva autentické programy. O víťazovi rozhodlo SMS-kové hlasovanie. Zvyšok bloku tvorila montáž dobovej popkultúry a vybrané politické šoty z televíznych novín.
Na obrazovke postupne defilovali najdôležitejšie míľniky rokov 1989 – 1953: „kultový“ prejav posledného komunistického šéfa Jakeša reagujúci na výzvu Několik vět, nezabudnuteľná súdružka Pelikánová v Křesle pro Hosta, ale mohli sme vidieť napríklad aj slávne víťazstvo našich hokejistov nad Rusmi v roku 1969. Čím ďalej Teleautomat postupoval do minulosti, tým viac sa (nechcený) humor dobových postavičiek menil na trápnosť až mrazenie v chrbte.
Samozrejme, do šestnásťhodinovej mozaiky doby, v ktorej sme vyrastali a žili, sa všetko zmestiť nemohlo. Niektoré udalosti, napríklad Anticharta, však mohli dostať zásadnejší priestor. Na druhej strane zas tvorcovia ponúkli množstvo skutočných exkluzivít typu reportáž z augusta ‘68 alebo gýčový hit začínajúcej Lucie Bílej o neposlušných teniskách.
Kto strávil včerajší deň pracovného voľna bez spoločnosti televízora, má ešte šancu vidieť najväčšie údery socialistickej obrazovky na internete na stránke www.czech-tv.cz/specialy/teleautomat .
Skvelý nápad, ktorý je pre reflexiu minulosti oveľa príťažlivejší ako nudné diskusie či novinové články, pripravil špeciálny tím ČT2. Naša verejnoprávna inštitúcia sa zatiaľ – s výnimkou 10. výročia Novembra ‘89 – na podobný projekt neodhodlala. Dúfajme, že len preto, že na Slovensku sa televízny signál šíril až od novembra 1956, keď vzniklo bratislavské štúdio Československej televízie. Zatiaľ sme sa do zrkadla minulosti pozreli len cez českú optiku.