
Záchranári v Bingöle sa snažili vytiahnuť ľudí z trosiek čo najskôr.
Južná provincia potrebuje rýchlu pomoc. Pôda sa triasla 17 minút, nasledovali menšie otrasyBINGÖL - Zrútené budovy, veža minaretu rozbitá na zemi, ľudia zavalení v zrútených domoch. Z trosiek budovy internátu záchranári vyťahujú malé deti - môže ich tam byť asi 150. Mesto Bingöl a celá provincia v hornatej oblasti juhovýchodného Turecka prežili ničivé zemetrasenie.
Silné otrasy v sile 6,4 stupňa magnitúdy sa začali vo štvrtok v noci o 2.27 h.. Prvé odhady hovorili o 150 mŕtvych a 300 zranených. Turecké úrady však včera ešte len zbierali informácie. Otrasy pôdy prerušili v provincii Bingöl dodávky elektriny a telefónne spojenie, niektoré dediny boli nedostupné.
Zemetrasanie trvalo 17 minút, potom nasledovalo 100 menších záchvevov. Pri otrasoch sa zrútilo mnoho domov a stovky ľudí vybehli v panike do ulíc. „Všetko bolo zničené. Nezostala stáť žiadna budova,“ hlásil Nihat Bartamay, ktorý sa zúčastnil na záchranárskych prácach v jednom z najväčšmi postihnutých miest Cimeli. Sám vraj vyslobodil spod trosiek už 13 tiel.
V centre Bingölu, ktorý má asi 250-tisíc obyvateľov, sa zrútilo najmenej 25 budov a mostov. „Potrebujeme akúkoľvek pomoc - zdravotnícky materiál, lekársky personál,“ žiadal naliehavo primár bingölskej nemocnice Ilhan Cokabay.
V Turecku, ktoré leží na viacerých seizmických zlomoch, sú zemetrasenia veľmi časté. Pri dvoch silných zemetraseniach na severe zahynulo v roku 1999 asi 20-tisíc ľudí. Mnohí z nich len preto, že ich domy boli postavené z nekvalitných materiálov a pri ich výstavbe obchádzali stavebné firmy technologické normy. Rovnako neobstála ani vláda, záchranári a armáda - nedokázali včas poskytnúť kvalitnú a rýchlu pomoc.
Záchranné systémy prešli dôkladnou revíziou, až včera mali šancu ukázať, či sú skutočne pripravené. „Prebiehajú intenzívne záchranné práce. Vláda spraví všetko pre to, aby sme si poradili s touto katastrofou,“ povedal predseda vlády Recep Erdogan.
Z Ankary vyslali vojakov, aby pomohli záchranárom. Premiér zvolal do hlavného mesta krízové zasadanie kabinetu.
Vojaci, ale aj civilisti vyslobodzovali ľudí krompáčmi a zbíjačkami. Organizácia Červeného polmesiaca už Turecku zaslala 3 100 stanov, 13-tisíc pokrývok, mobilné kuchyne, generátory na výrobu elektriny, sanitky a potraviny. Grécko sľúbilo Turecku pomoc vo výške 300-tisíc eur a pripravených je 25 gréckych záchranárov.
Provincia Bingöl je hornatá oblasť s veľkými lesmi a žijú v nej najmä Kurdi. Posledné silné zemetrasenie zažila v roku 1971. Vtedy tam zomrelo okolo 900 ľudí.
(mch, reuters, čtk)