Rozlúčka s jedným z najštedrejších dôchodkových systémov v Európe bude bolestná. Odborári už ohlásili prvé štrajky a menší koaličný partner - slobodní (FPÖ) - žiadajú niektoré zmeny.
Účet vláde už vystavili aj voliči. V pravidelnom prieskume verejnej mienky získali opoziční sociálni demokrati (SPÖ) rekordných 42 percent a vládnucich ľudovcov kancelára Schüssela predbehli o 6 percent. Vymenili si tak výsledky minuloročných novembrových volieb, v ktorých ľudovci vyhrali so ziskom 42,3 percenta hlasov a sociálni demokrati boli s 36,5 percenta druhý.
Navrhnutý model dôchodkovej reformy uspokojil málokoho. Experti namietajú, že oproti pôvodnému návrhu je ten vládny oveľa miernejší. Odbory sú, naopak, šokované, ako málo z ich pripomienok vláda zohľadnila. Pre samotný štát to znamená, že mu reforma namiesto očakávaných 1,1 miliardy ušetrí len 700 miliónov euro.
Najnaliehavejším problémom, ktorý musela rakúska vláda riešiť, boli štátom vyplácané predčasné dôchodky. Podľa jej údajov až 97 percent Rakúšanov odchádza do dôchodku pred 65. rokom života. Nižší príjem v porovnaní s normálnym dôchodkom si Rakúšania kompenzovali nejakým drobným zamestnaním, čo im zabezpečilo vyšší príjem než klasickým dôchodcom. Ak teda pred 30 rokmi odpracovali Rakúšania 42,7 roka, dnes pracujú v priemere len 37 rokov.
Postupné rušenie predčasného dôchodku, zvyšovanie dôchodkového veku, ako aj zmena obdobia, z ktorého sa bude vypočítavať dôchodok, tak patria k základným bodom prvej etapy dôchodkovej reformy. V tej ďalšej sa chce rakúska vláda sústrediť na harmonizáciu rozdielneho dôchodkového systému.
Dôchodková reforma je dnes u našich susedov najhorúcejšou vnútropolitickou témou. Problémy spojené s jej prijatím verne ilustrujú situáciu v staronovej čierno-modrej koalícii, kde silní ľudovci kancelára Schüssela udávajú tempo a slobodní čelia vnútrostraníckej kríze.
Ich nejednotnosť poznačila aj hlasovanie v predsedníctve strany pri schvaľovaní návrhu vo vláde. Momentálne má koalícia v parlamente 97 mandátov, teda väčšinu šiestich hlasov. Jörg Haider už avizoval, že koaličná väčšina nie je istá.
O reforme sa má v parlamente hlasovať v júni. Čas hrá v neprospech vlády. Čím dlhšie budú trvať protesty odborov, čím hlasnejšia bude kritika opozície a verejnosti, tým neistejšie budú niektorí vládni poslanci dvíhať ruky za jej prijatie. Všetci však vedia, že bez dôchodkovej reformy to štát ďalej neutiahne.
MIRIAM ZSILLEOVÁ