
Malajská študentka s rúškom proti SARS nesie v prvomájovom sprievode plagát s nápisom „Vojna kapitalistov, pracovníci trpia“. FOTO - REUTERS
V Číne je 1. máj hlavným sviatkom tamojšieho režimu. V snahe zabrániť ďalšiemu šíreniu nákazy však skrátili týždenné voľno zvané „Zlatý týždeň“ na päť dní.
Takto pred rokom sa počas „Zlatého týždňa“ autobusmi, vlakmi aj letiskovými halami prepravilo 87,1 milióna Číňanov a pri prázdninových výletoch minuli 4 miliardy dolárov.
SARS teraz urobil z Pekingu prakticky mŕtve mesto. „Ľudia sa zabarikádovali u seba doma,“ povedal spravodajcovi AFP jeden taxikár.
Akútny syndróm dýchacích ciest ruinuje čínske hospodárstvo a vedie k zvyšovaniu nezamestnanosti.
Za posledných 24 hodín umrelo v Číne 11 pacientov a 187 ľudí sa touto infekčnou chorobou nakazilo.
V Kuala Lumpure, metropole Malajzie, demonštrovalo proti hrozbe straty zamestnania 2000 ľudí. „Obávame sa prepustenia, SARS ešte nie je za nami,“ vyhlásil jeden odborový predák.
V Indonézii požadovalo niekoľko tisíc demonštrantov demisiu prezidentky Megaeati Sukarnoputriovej, ktorá sa podľa nich nezaujíma o problémy zamestnancov ani o otázku imigrantov nakazených SARS.
Pre šírenie choroby zrušili prvomájové zhromaždenia na Taiwane samotné odbory.
V Kanade v stredu na SARS zomreli ďalší dvaja ľudia. Kanadské ministerstvo zdravotníctva sa napriek tomu domnieva, že dostáva epidémiu pod kontrolu. Včera sa v Toronte začala dvojdňová medzinárodná konferencia o epidémii.
(zo, čtk, reuters)