Nigérijčania tak protestujú proti prepusteniu niekoľkých svojich kolegov a faktu, že väčšina zisku z nigérijskej ropy prúdi na účty zahraničných spoločností a skorumpovaných nigérijských vládcov. Nigéria je ôsmym najväčším producentom ropy na svete.
Osud stovky Britov a Američanov zatiaľ nestál svetovým médiám za pozornosť. Afrika pre ne nie je zaujímavá, lebo udalosti na čiernom kontinente Európu ani Ameriku nemôžu nijako ovplyvniť. Zverejneniu informácií o rukojemníkoch v Nigérii však v snahe neporušiť dobrú obchodnú reputáciu svojho teritória bráni aj sám ich zamestnávateľ, americká firma Transocean, ktorá ropné veže prenajíma firmám Shell a Elf. Publicita by mohla ublížiť irackou vojnou rozkolísaným ropným obchodom.
Prvé správy o dráme prenikli na verejnosť až po tom, čo sa niektorým rukojemníkom podarilo nadviazať spojenie s rodinami doma. Potom vydala firma Transocean vyhlásenie, podľa ktorého s únoscami rokuje. Nikto vraj zatiaľ nebol zranený. Podľa manželky jedného z rukojemníkov je však situácia na prehriatej ropnej plošine bez vody vyhrotená.
Zaberanie ropných plošín nie je na nigérijskom pobreží výnimkou. Ropné spoločnosti tam pravidelne riešia sabotáže.
Tentoraz sa zľakol aj ropný gigant - spoločnosť Shell. Vo všetkých nigérijských novinách sa v pondelok objavil celostranový platený inzerát s varovným textom. Shell v ňom upozorňuje, že vyhodenie do povetria jednej z jej ropných veží v Nigérii by znamenalo „nepredstaviteľné krviprelievanie“. Podľa textu reklamy už firma dostala varovanie, že „neznáme kriminálne živly“ niečo také zamýšľajú.
Pred mesiacom museli firmy Shell a ChevronTexaco z Nigérie pre nepokoje evakuovať svojich ľudí a na tri týždne zastaviť produkciu. Preto ropné koncerny zmenili stratégiu a začali sa orientovať na ropné plošiny na mori. Ukázalo sa však, že ani tie nie sú proti nepokojom imúnne.
Vmarci boli v bývalej britskej kolónii prvé všeobecné voľby za 20 rokov. Potvrdili vládu Oluseguna Obasanja, vyslúžilého vojaka, ktorý sa na čelo štátu dostal už pred 16 rokmi. Výsledkom Obasanjovej vlády je pretrvávajúce náboženské a etnické násilie a asi desaťtisíc mŕtvych.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ