
Leszek Miller má problémy s podporou. FOTO - REUTERS
odstúpil by.
Keby dnes v parlamente existovala silná opozícia, jej vodca by povedal presne to isté. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Millerova ľavicová vláda je rekordne nepopulárna.
Nedávne prieskumy agentúry OPOP z obdobia medzi 5. a 7. aprílom odhalili, že až 82 percent Poliakov je kritických voči vláde. Len 10 percent opýtaných ju podporuje. Za premiérom Millerom stojí len 16 percent opýtaných.
Vláda i Leszek Miller zažili v poslednom čase naozaj ťažké obdobie. Najskôr z vlády odišla Poľská roľnícka strana (PSL). Potom padol tieň korupčného škandálu Rywingate na Millerov Zväz demokratickej ľavice (SLD). A k tomu všetkému sa pridáva chradnúca ekonomika, špeciálne skoro 19-percentná nezamestnanosť.
Ekonomika sa teraz pomaly zviecha, ale potrvá dlho, kým celý štát dôkladne pocíti pozitívny efekt.
Za úspech vlády a Millera možno jednoznačne považovať ukončenie rokovaní s Európskou úniou v decembri minulého roka. Ani tento výkon však Poliaci celkom neuznávajú. Úspech prekryli spory o to, či vôbec do únie vstúpiť - do referenda o vstupe totiž zostáva už iba mesiac.
Referendum bude 7. a 8. júna. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že euronadšenci sú v prevahe (66 percent), no iba 49 percent Poliakov zrejme skutočne príde k urnám a vhodí hlasovací lístok. A maďarské hlasovanie ukázalo, že prieskumy verejnej mienky sa môžu žalostne mýliť, preto sa vláda čoraz naliehavejšie usiluje dostať voličov k referendovým urnám.
Leszek Miller raz povedal, že preňho sa výsledok referenda bude rovnať hlasovaniu o dôvere (alebo nedôvere) jeho vláde. Vzhľadom na nedávne problémy vlády a paľbu kritiky sa referendum podľa komentátorov môže stať jeho poslednou šancou na elegantnú demisiu. Čoraz menej ľudí si totiž myslí, že by mohol zostať premiérom aj po 7. a 8. júni. Opozícia už teraz volá, že po referende by mali vypísať predčasné voľby.
PRE SME - WOJCIECH KOSC, Varšava