
Nemáte na to? Kúpte to na splátky. Podľa splátkových predajcov sa takto rozhodlo už 80 percent pracujúcich.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
ých predajcov sa postupne rozširuje, a tak už nie je výnimkou kúpiť si na splátky aj opravu zubu alebo výcvik v autoškole.
„Podiel splátkového predaja dnes tvorí asi tretinu maloobchodného obratu. Počet klientov splátkových predajcov stále rastie a z tohto dôvodu rátame s pozitívnym budúcim vývojom,“ povedal predseda Asociácie organizácie splátkového predaja Stanislav Hroš.
Väčšina klientov si podľa neho berie štrnásť až tridsaťtisícový úver na nákup tovaru a najčastejšie ho splatí v priebehu jedného roka. „V minulosti ľudia preferovali hlavne nákup elektroniky, a to na dlhší čas splácania, ale v súčasnosti kupujú bezhotovostne aj nábytok, počítače či splácajú dovolenky,“ dodal Hroš.
Zákazníci si dnes môžu vybrať medzi desiatimi splátkovými predajcami, čo sa predháňajú ponukami rýchlych úverov. Dohodnúť kúpu tovaru na splátky priamo v obchode môže trvať len niekoľko minút, ak má kupujúci všetky potrebné doklady. Predavač v obchode postupuje podľa inštrukcií splátkového predajcu a zasiela mu kópie občianskeho preukazu a ďalšieho dokladu (napríklad pasu alebo vodičského preukazu) a potvrdenie o výške príjmu. Niektorí splátkoví predajcovia žiadajú aj doklad, ktorý potvrdzuje, že ich budúci zákazník spoľahlivo spláca iné svoje záväzky, napríklad telefón alebo elektrinu. „Celá záležitosť overenia pravdivosti údajov a bonity klienta trvá asi štvrť hodiny,“ hovorí Hroš. Kupca sa stáva ihneď majiteľom a televízor či iný predmet môže začať hneď používať. Minimálna výška úveru je spravidla tritisíc korún a bez ručiteľa sú predajcovia ochotní požičať najviac 30-tisíc korún.
Asociácia splátkových predajcov tvrdí, že rozumné od zákazníka je nakupovaný tovar aj poistiť. Ak by kupca nebol poistený a tovar by mu ukradli, musel by v splácaní pokračovať ďalej. V opačnom prípade škodu spoločnosti nahradí poisťovňa a predajný vzťah sa končí.
Ak sa počas splácania dostane zákazník splátkového predajcu do finančných ťažkostí, sú niektoré spoločnosti ochotné dohodnúť sa na inom splátkovom kalendári, spravidla s menšími mesačnými splátkami. „Ak však ide o podvodníka, dlžnú sumu získame zrážkou zo mzdy alebo prípad riešime súdnou cestou,“ povedal riaditeľ Home Credit Slovakia Jiří Bádr.