
Slovenskí a českí vojaci rozdávali včera v Basre smädným Iračanom pitnú vodu. FOTO - ČTK
Šesť cisterien odišlo z Kuvajtu aj včera, tri zamierili na dve stanoviská v juhovýchodnej oblasti Basry. Po vodu si k nim s najrôznejšími nádobami prišli predovšetkým deti.
Na prašnej križovatke robia vojaci z troch cisternových tatier a dvoch džípov štvorec. Za „svoju vozovú hradbu“ potom púšťajú miestnych obyvateľov vždy len po malých skupinkách. Vo vnútri im hadicami striekajú vodu do plastových barelov, starých plechoviek, hrncov a kadí.
Ľudia s vodou odchádzajú ďalším východom von, kde ju často prelievajú do väčších nádob na tragačoch či na vozoch ťahaných unavenými somárikmi. A potom idú po vodu znovu. Všetko sa odohráva za džavotu detí a vojaci musia nahlas vyvolávať povely, aby usmernili dav.
„Dnes je to dobré, v piatok, keď sme vydávali vodu kúsok odtiaľto, tak sa ľudia pobili,“ hovorí Slovák René Nepela zo strechy jedného z cisternových vozov.
Dnes sa prvý raz mohli Basrania tešiť na dvojnásobné množstvo pitnej vody. Po dohode s predstaviteľmi Kuvajtu môžu českí a slovenskí vojaci teraz čerpať vodu v meste Abdaly priamo na hranici Iraku s Kuvajtom. Po vyčerpaní prvého obsahu cisterien sa tak vrátia len na hranicu a popoludní privezú vodu na ďalšie dve miesta. Tri tatrovky s cisternami odvezú okolo 19-tisíc litrov pitnej vody, napriek tomu to nestačí.
České ministerstvo obrany chce do Basry poslať 30 úpravní vody, ktoré majú po zaškolení miestnej obsluhy v meste zostať ako humanitárny dar. Úpravne môžu premeniť na pitnú veľké množstvo znečistenej vody, nie je však zatiaľ jasné, kde budú umiestnené, ani to, či ich proti krádeži budú strážiť českí vojaci.
(čtk)