Ľudia na Slovensku žijú kratšie ako obyvatelia západoeurópskych krajín. Horší je aj ich zdravotný stav - vrátane detí, čo poukazuje na slabšiu úroveň zdravotníckych služieb. Klesá sobášnosť a, naopak, rastie rozvodovosť. Detí sa rodí stále menej a čoraz viac mimo manželstva.
Táto situácia však nie je typická len pre Slovensko, ale aj pre iné postkomunistické krajiny. Dokazuje to projekt Medzinárodného strediska pre štúdium rodiny, ktorý hodnotil demografický vývoj a situáciu v ôsmich krajinách bývalého východného bloku.
Projekt poukázal na to, že sme na tom síce zle, ale nie najhoršie. Spolu s Poľskom sme v hodnotách demografického vývoja obsadili prvé dve miesta.
Dokonca sa máme i čím chváliť: ako jedna z mála krajín sme sa ešte stále nedostali do záporného populačného prírastku. A potratovosť u nás prudko klesla aj bez legislatívneho zákazu interrupcií.
Napriek tomu však situácia nie je príliš ružová. Sociálny systém je už preťažený a pomaly prestáva fungovať. Na jeho reformu bude treba dostatok financií, veľa odhodlania vydržať i nepopulárne kroky, množstvo legislatívy.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny chce predložiť svoje reformné návrhy do vlády na jeseň tohto roka. Ak všetko pôjde dobre, prvej zmeny sa môžeme dočkať v júli budúceho roka. Bude ňou celoplošné vyplácanie prídavkov na deti, bez ohľadu na finančný príjem rodiny.
Čítajte viac v prílohe ŠKOLA A RODINA