Aj preto vyšli v sobotu s informáciou o podozrivých sudoch veľmi opatrne. V piatok našli špeciálne jednotky asi 40 kilometrov od mesta Tikrít 14 sudov s podozrivými chemikáliami. Podľa televízie ABC ich objavili vo veľkom vojenskom sklade, kde boli aj rakety a plynové masky.
Predbežné analýzy ukázali, že v sudoch by mohli byť nervové plyny. Pentagon je však veľmi opatrný: podobne vyšli aj prvé testy pri predchádzajúcich nálezoch. Následné testy nervové plyny nepotvrdili.
Američania sú naďalej presvedčení, že zbrane hromadného ničenia v Iraku nájdu. Aj oni začínajú byť pomaly netrpezliví. Odborníci upozorňujú, že to môže trvať ešte dlho.
Bushova administratíva urobila v posledných dňoch jasný krok smerom k odhaleniu zbraní: podľa denníka The New York Times sa rozhodla strojnásobiť počet jednotiek, ktoré hľadajú zakázané látky a irackých vedcov, ktorí by ich k nim mohli priviesť.
Dnes v Iraku hľadajú zbrane hromadného ničenia špeciálne jednotky. Dokopy len 500 mužov. Z nich v teréne pracuje iba 150. Už o niekoľko týždňov by v Iraku malo byť viac ako 1500 špecialistov. Washington dúfa, že to urýchli odhalenie Saddámových zbraní.
Je to tiež americká odpoveď na snahy presadiť, aby sa do Iraku vrátili zbrojní inšpektori OSN. Američania im neveria a chcú zakázané látky alebo aspoň dôkazy o irackých zbrojných programoch nájsť sami.
Amerika má s hľadaním chemických, biologických či jadrových zbraní problém. Velenie v Iraku priznáva, že tlak z Bieleho domu, aby už niečo našli, sa stupňuje. Súčasne však zdôrazňuje, že na to nemá kapacity. Vojakov potrebuje na udržiavanie poriadku a bezpečnosti.
„Mám pocit, že to zatiaľ nie je prioritou,“ povedal denníku The Los Angeles Times bývalý inšpektor OSN a v súčasnosti analytik Potomac inštitútu pre politické štúdie David Kay.
Ďalší z bývalých inšpektorov - Terence Taylor, ktorý dnes vedie washingtonský Medzinárodný inštitút pre strategické štúdie - tvrdí, že v Iraku Amerike nechýbajú len ľudia, ale aj technika. „Potrebujú kancelárie, bezpečnosť, počítače, všetko možné. Väčšinu z toho tam zatiaľ nemajú.“
Ľudia z okolia Bieleho domu odkazujú, že kritika môže byť predčasná, tak ako v prípade vojenskej taktiky, keď analytici hovorili, že Američania zle odhadli situáciu. Stále sú presvedčení, že dôkazy sa objavia.
Možno sa tak stane už čoskoro. Môžu to byť sudy z okolia Tikrítu.