LONDÝN – V Británii sa opäť živo diskutuje o tom, či má krajina podobne ako 12 ďalších európskych štátov prijať jednotnú menu euro. Mnohí britskí ekonómovia a finančníci tlačia na premiéra Tonyho Blaira, aby prinajmenšom do roku 2006 o eure ani neuvažoval.
Blair a minister financií Gordon Brown práve dokončujú finálnu verziu hodnotenia ekonomických prínosov zo zavedenia jednotnej meny. Brown, ktorý predtým stál za vylúčením eura, by mal na budúci mesiac predložiť svoje odporúčania.
S dvojtretinovou väčšinou voličov, naladených proti euru, nebudú Blair ani Brown chcieť euro pretlačiť a riskovať tak stratu v budúcich voľbách v roku 2006. „Neočakávame, že v tomto parlamente bude referendum o eure,“ povedal ekonóm Stuart Block, ktorý pomáha spravovať tretí najväčší európsky penzijný fond Schroders Plc za 170 miliárd dolárov.
Británia, Švédsko a Dánsko zostávajú troma krajinami spomedzi európskej pätnástky, ktoré odmietli prijať euro odvtedy, ako sa s ním v roku 1999 začalo obchodovať na burzách a trhoch. Blair už predtým vyhlásil, že chce krajinu začleniť do menovej únie hneď, ako bude uskutočnenie v tomto prípade priechodné.
Investori sa nazdávajú, že Brown na základe správy pravdepodobne bude proti euru, ale v budúcnosti by mohol zmeniť názor. Jeho niekoľko stostranové zhodnotenie bude zahŕňať 18 štúdií britskej ekonomiky v porovnaní s krajinami, ktoré euro prijali. „V skutočnosti sa s euro-ekonomikou nezbližujeme, takže nie je správne sa s ňou spojiť,“ myslí si Ian Fishwick, finančník z Credit Suisse Asset Management Ltd.
Ekonomika Spojeného kráľovstva porastie napríklad podľa OECD takmer dvojnásobným tempom na úrovni 2,1 percenta v tomto roku oproti európskym krajinám. „Britská a európska ekonomika sa v žiadnom prípade nezbližujú,“ povedal Andrew Argyle z Schroder Investment Management v Londýne.
Napriek rečiam o náskoku rastu pred Európou sa ani Británii nevedie najlepšie – rast sa prvé tri mesiace bol najnižší z predpokladaného ročného rastu, rozpočtový deficit dosiahne 27-miliardový mínus v librách a inflácia preskočila cez 2,5-percentnú cieľovú hodnotu centrálnej banky. Navyše libra spadla o dvanásť percent a akcie na londýnskej burze stratili v posledných rokoch štvrtinu svojej hodnoty.
(jog, bloomberg)