
Obce a mestá prejavili o prebytočný majetok ministerstva obrany záujem už dávno. Viacerí starostovia a primátori už na ministerstve rokovali, respektíve lobovali, aby niektoré pozemky alebo budovy mohli získať do svojho majetku. Primátor Banskej Bystrice Ján Králik tvrdí, že mesto sa opakovane zaujímalo o pozemky a zariadenia v priestoroch skokanského mostíka (na fotografii), ale aj športového štadiónu Dukla. „Už sme absolvovali nekonečný rad rokovaní so všetkými ministrami. Myslím si, že aj náš posledný rozhovor s ministrom Šimkom prispel k jeho rozhodnutiu,“ povedal primátor Králik. FOTO PRE SME - MICHAL VALL
BRATISLAVA - Ministerstvo obrany sa snaží zbaviť všetkého prebytočného majetku. Platí to aj pre rôzne budovy a pozemky, ktoré už armáda nepotrebuje. Doteraz ich vojaci odpredávali, po rozhodnutí ministra aj za symbolickú cenu. Ešte v tomto roku by však mal byť prijatý zákon, ktorý umožní prevod prebytočného nehnuteľného majetku na obce a vyššie územné celky zadarmo. Až do vtedy ministerstvo zastavilo všetky prevody nehnuteľného majetku. Minister Ivan Šimko poveril vedúceho služobného úradu, aby urobil jeho komplexnú inventarizáciu.
„Je to jedno z antikorupčných opatrení,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Katarína Heimschildová. Pri bezodplatnom prevode majetku sa má ministerstvo vyhnúť podozreniam z korupcie. Doteraz sa stávalo, že niektoré mestá majetok získali iba za symbolickú cenu a iné platili veľké sumy.
Bezplatný prevod je pre vojakov výhodný. Údržba a ochrana nepotrebného majetku je pre armádu drahá. Podľa Heimschildovej je záujem samospráv veľmi veľký.
Potvrdzujú to aj ich predstavitelia. Najväčší záujem je o bývalé kasárne, v ponuke však budú aj pozemky či bývalé muničné sklady. Mesto Senica sa pokúša vyprázdnené kasárne získať už dva roky. S ministerstvom už malo aj dohodu. Za 15-hektárový areál mali zaplatiť 30 miliónov korún. Podmienkou bolo, že najmenej päť rokov ho budú využívať na verejnoprospešné účely. Mesto od zmluvy odstúpilo. „Vôbec by sme ho nemohli komerčne využívať,“ vysvetľuje primátor Ľubomír Parízek. Majetok teraz môžu získať zadarmo. Projekt na jeho využitie už majú pripravený. Najoptimistickejší variant ráta s investíciou až do 100 miliónov korún. Viac ako polovica priestorov má byť využitá na stavbu nových bytov.
Parizek priznáva, že bol jedným z tých, ktorí sa snažili presadiť prijatie nového zákona. Hovorí, že mestu sa iba vráti jeho vlastný majetok. Kasárne boli postavené v roku 1935 práve za peniaze mesta.
Pripravovanému zákonu sa potešil aj primátor Piešťan Remo Cicutto. Bývalé kasárne chce využiť na podnikateľské aktivity a stavbu sociálnych bytov. (rp)