
FOTO – AUTOR
hmotu, ktorá zlepší jej schopnosť udržiavať vlahu i dostatok kyslíka. Zlepšená štruktúra pôdy sa potom odrazí v tvorbe mohutného koreňového systému a v efektívnom využití vlahy.
Prípadné buriny odstránime už pri príprave pôdy, pred výsadbou tráv. Zaburinenie zvyčajne nebýva problémom pri pestovaní okrasných tráv, pretože zmenou svetelného režimu sa prirodzene zabraňuje ich rozširovaniu. Keď sa však predsa len objavia, vystačíme s mechanickým odstránením (napríklad ručne), respektíve pôdu pravidelne kypríme alebo mulčujeme.
Pri rozmnožovaní tráv môžeme používať dostupné osivá alebo trávy rozmnožujeme vegetatívne. Druhý spôsob je častejší a v niektorých prípadoch (väčšina najnovších kultivarov) aj jediný. Rastliny zásadne nepresádzame v lete, pretože vtedy je výrazne ovplyvnená tvorba koreňového systému. Na druhej strane môžeme počas celej vegetačnej sezóny presadzovať predpestované rastliny. Staršie rastliny zvyčajne rozsádzame vtedy, keď stred ich trsu začína odumierať. Na presádzanie je vhodná jar alebo neskorá jeseň (skorý začiatok zimy). Najvhodnejšie je vykopať celú rastlinu z pôdy a ostrým nožom (v niektorých prípadoch treba použiť aj vidly) ju rozdeliť na niekoľko častí, ktoré opäť vysadíme.
Keďže zo starých rastlín odstraňujeme listy alebo aj steblá, do pôdy treba dodať minerálne živiny. Napríklad nedostatok dusíka sa prejaví na sfarbení listov. Pri prehnojení (čo sa takmer nestáva) rastliny poľahnú, čím strácajú atraktívny vzhľad. Hnojiť sa má kombinovanými NPK hnojivami s nižšou koncentráciou živín alebo aj pomaly pôsobiacimi hnojivami.
Pri pestovaní ozdobných tráv nezabúdajme odstrániť staré a odumreté listy, prípadne aj steblá. Vhodným termínom je neskorá jeseň či začiatok zimy, ale môžeme to urobiť aj na jar pred začiatkom rastu tráv. V ojedinelých prípadoch sa staré listy odstraňujú po vyklasení tráv. Trávy tvoriace steblá majú svoje čaro i v zime, preto ich odstraňujeme až na jar.
Kde všade využijeme ozdobné trávy? V záhrade môžu plniť protieróznu funkciu, sú ozdobou, alebo ich pestujeme kvôli súkvetiam, ktoré používame pri tvorbe kytíc či na výzdobu interiérov. Uplatňujú sa ako základ pri tvorbe hraníc v záhradkách, pri pestovaní v skalkách, v blízkosti vodných plôch (záhradné jazierka), v kombinácii s inými ozdobnými druhmi rastlín, ako solitéry, na tvorbu cloniacich stien. Vhodné sú tiež na pestovanie v nádobách i na balkónoch.
Doc. Ing. NORBERT GÁBORČÍK, PhD.