Obratný diplomat s veľkými kostenými okuliarmi, šedivejúcimi fúzami a záľubou vo fajčení kubánskych cigár, ktorý udivoval majstrovskou angličtinou, niekedy na Západe vzbudzoval až prehnane optimistické nádeje ohľadne Saddámovho režimu. V skutočnosti bol vicepremiér Tárik Azíz dlhoročným lojálnym a verným spojencom diktátora na Tigrise.
Šesťdesiatsedemročný Azíz bol jediným kresťanom vo vedení Iraku.
Azíz zohral ako iracký minister zahraničia dôležitú úlohu v kľúčových obdobiach: vo vojne s Iránom získal na stranu Iraku Spojené štáty a súčasne udržal ekonomické kontakty so Sovietskym zväzom. Pred 12 rokmi sa do poslednej chvíle pokúšal odvrátiť vojnu v Perzskom zálive. Pre Západ sa stal Saddámovým hovorcom.
Azíz bol naposledy na Západe tento rok vo februári, keď sa vo Vatikáne stretol s pápežom Jánom Pavlom II.
Tárik Azíz vystupoval ako zarytý nepriateľ USA. Pritom si však nič amerického neodopieral, o čom svedčí vybavenie jeho bagdadskej vily pri Tigrise, ktorú pred dvoma týždňami vyplienili. V jeho sídle viseli na múroch obrazy Ježiša Krista a Panny Márie, v knižnici mal aj publikácie bývalého amerického ministra zahraničia Henryho Kissingera, novinára Boba Woodwarda či bývalého inšpektora OSN Richarda Butlera.
V dome sa našla aj asi päťdesiatka DVD kaziet s americkými filmami (napríklad Kmotor, Samotár zo Seattlu či filmy s bojovníkom Bruceom Lee), americké časopisy (Vogue, Cosmopolitan) alebo knihy americkej spisovateľky romantických noviel Danielle Steelovej.
Azíz sa narodil v dedine Til Kaíf pri Mosule na severe Iraku v rodine chudobného roľníka. Vyštudoval angličtinu a anglickú literatúru. Práve na Bagdadsekj univerzite sa koncom 50. rokov zoznámil so Saddámom. Neskôr bol novinárom a v roku 1974 vstúpil prvý raz do vlády. (čtk, kos)