
Tárik Azíz. FOTO - TASR/EPA
Vedia veľa
Azíz ani Hidžází neboli v najužšom kruhu irackého prezidenta. Hidžází sa dokonca nedostal ani na 55-miestny americký zoznam najhľadanejších irackých zločincov. Azízovi priradili číslo 43. Napriek tomu je ich dolapenie veľkou vecou.
Azíz sa za viac ako 20 rokov služby Saddámovi stal symbolom jeho režimu. Najmä pre západný svet bol niečím ako tvárou režimu. Američania sú presvedčení, že im povie podrobnosti o irackom zbrojnom programe. A mohol by ich taktiež dostať bližšie k Saddámovi.
„Bol v pozícii, že by pokojne mohol vedieť, kde sú predstavitelia režimu a či prežili bombardovanie Bagdadu,“ povedal denníku The Washington Post zdroj z Bushovej administratívy. „Asi nevie, kde sú zbrane hromadného ničenia, ale mal by vedieť o existencii zbrojných programov.“
Veľa by mohol vedieť aj Hidžází. Nepochybne mal prístup k tajným informáciám. Možno nerozhodoval a celkom určite nebol mozgom Saddámovho vládnuceho stroja, o mnohom však iste vedel.
Vzdal sa
Hidžázího chytili Američania pri irackých hraniciach so Sýriou. Pravdepodobne sa pokúšal utiecť. Jeho tvár poznali aj napriek tomu, že sa nedostal na karty. Spojené štáty ho totiž obviňujú, že na začiatku 90. rokov pripravoval atentát na vtedajšieho prezidenta Georgea Busha staršieho.
Na rozdiel od Hidžázího sa Azíz nepokúsil ani utiecť. „Tárik Azíz je v moci spojencov. Prihlásil sa sám,“ povedal agentúre Reuters hovorca amerického velenia v Katare. Členovia Azízovej rodiny reportérovi CNN povedali, že svoju kapituláciu pripravoval niekoľko dní. Jeho sestra tvrdí, že v posledných dňoch prežil dva infarkty, a preto sa bojí o jeho zdravie. Povedala tiež, že keď sa vzdával, na mieste boli americkí lekári.
Ešte pred mesiacom svetu oznamoval, že Iračania budú bojovať do posledného muža, teraz sa sám Američanom vzdal. Bez jediného výstrelu. Aj to by mohlo naznačovať, že Saddámov režim nefungoval tak, ako to navonok vyzeralo. Tárik Azíz by Američanom mohol povedať, ako to skutočne bolo.
MATÚŠ KOSTOLNÝ