
Juhokórejskí policajti eskortujú na letisko v Soule amerického vyslanca Jamesa Kellyho po stretnutí severnej Kórey, USA a Číny v Pekingu. FOTO - REUTERS
Nebolo to za rokovacím stolom. Generál si zavolal Američana bokom na chodbe a tam mu podľa amerických zdrojov povedal: „Máme jadrové zbrane. Nemôžeme ich rozobrať. Záleží na vás, či ich použijeme, alebo ich odovzdáme,“ napísal denník The Washington Post s odvolaním sa na americký zdroj prítomný na rokovaniach.
Doteraz nikdy sa severná Kórea nepriznala, že by mala jadrové zbrane, hoci podľa informácií CIA môže mať KĽDR už teraz dve jadrové hlavice. Informácie, že Pchjongjang sa dokonca vyhrážal uskutočnením jadrových skúšok, vyvrátili včera Spojené štáty aj Čína, ktorá hostila trojdňové stretnutie o jadrovom odzbrojení severnej Kórey.
Oficiálne potvrdenie, že severná Kórea má jadrové zbrane, spoza zatvorených dverí neprišlo. Mlčal aj námestník ministra zahraničia pre Tichomorie a Ďaleký východ James Kelly, ktorý sa z Číny ponáhľal informovať o rokovaniach Juhokórejcov, ktorí sú formálne ešte stále s komunistickým severom vo vojnovom stave.
Južná Kórea je zdesená. Okamžite padol kurz meny, burza zareagovala na to, že jej susedom je jadrová krajina, výrazným poklesom, krajina sa stáva s takým nebezpečným susedom rizikovou a menej príťažlivou pre investorov.
Trojstranné rozhovory o severokórejskom odzbrojení sa však skončili po rôznych prieťahoch potriasaním rúk a prísľubom ďalších rokovaní, čo dáva aspoň určitú nádej.
Čínsky minister zahraničných vecí hovoril o nádejnom začiatku, Američania neoficiálne o tom, že Pchjongjang naznačil, že by sa svojich zbraní mohol vzdať. Oficiálne KĽDR vyhlásila, že predložila plán riešenia, Američania ho však ignorovali.
Americký prezident George Bush povedal na margo kórejského priznania dve dôležité vety. Povedal, že severná Kórea začala so svojou starou vydieračskou hrou - čím zrejme narážal na to, že Pchjongjang bude vyžadovať od Američanov veľké ústupky, ak má skutočne prísť k odzbrojeniu. „Povedali nám, čo sme už dávno vedeli - že vlastnia jadrové zbrane. Nijako nás to neprekvapilo,“ dodal americký prezident.
Podľa The Washington Post sa severokórejskí predstavitelia dokonca prekvapivé vyhlásenie snažili zľahčiť a povedali, že vlastníctvo jadrových zbraní priznali už v roku 1994 Clintonovej administratíve. To sa nikdy nestalo - odvolávanie sa na neexistujúce vyhlásenia je však u diplomatov z KĽDR bežné.
Analytici upozorňujú, že severokórejské priznanie môže byť len taktickým blafovaním. Pchjongjang, vystrašený rýchlym víťazstvom Američanov v Iraku, chce odradiť Ameriku od prípadného útoku a zároveň zvýšiť svoju cenu pri vyjednávaniach.
MAREK CHORVATOVIČ