
Anne pomáha mama a manžel Pavol.
Na Slovensku existuje iba niekoľko žien, ktoré sa rozhodli priviesť na svet dieťa napriek tomu, že sú odkázané na invalidný vozík. Podľa predsedníčky Organizácie muskulárnych dystrofikov Ľudmily Gričovej sa však v posledných rokoch lámu bariéry aj v tomto smere. V minulosti bola táto téma úplným tabu.
„Ešte aj dnes za svetom zaostávame, hlavne prístupom ľudí. Ani vo vyspelých krajinách nie je pôrod žien na vozíčku samozrejmosťou, ale predsa len sú tam ľudia v myslení pred nami,“ hovorí Ľ. Gričová.
Postihnutá žena, ak jej to zdravotný stav umožňuje, má rovnaké právo stať sa matkou. U nás, hlavne v menších dedinách, sa však na takéto rozhodnutie ženy pozerá stále čudne. „Žena na vozíčku, ktorá sa pre dieťa rozhodne, musí očakávať aj negatívne reakcie okolia. Postihnutá žena má vraj dosť problémov sama so sebou, tak ako sa môže riadne starať o dieťa,“ dodáva Ľ. Gričová. Aj preto sa ich organizácia snaží o to, aby sa bariéry postupne búrali.
Predpokladá to aj zmeny v prístupe personálu nemocníc. Postihnuté budúce matky by mali mať 24-hodinovú podporu partnera alebo kohokoľvek z rodiny aj počas pobytu v nemocnici.
Ženy postihnuté svalovou dystrofiou rodia cisárskym rezom a podľa doterajších zistení organizácie sa tehotenstvo ani materstvo na ich zdravotnom stave nepodpísalo negatívne. Naopak, po psychickej stránke im narodenie dieťaťa vnieslo do života nový moment, čo sa pozitívne podpisuje aj na ich fyzickom zdraví.