Slovenské clá budú európske

BRATISLAVA - Budúci rok sa Slovensko stane súčasťou jednotného trhu Európskej únie. Znamená to aj prijatie jednotného colného sadzobníka pre členské krajiny. Clá medzi Slovenskom a napríklad Nemeckom, Českom alebo Talianskom úplne padnú, rovnako aj množst


Po vstupe do Európskej únie sa zmení nielen podoba nášho colného sadzobníka, ale opodstatnenie stratia aj colnice medzi jej členmi.


FOTO - TASR, RADOVAN STOKLASA


evné obmedzenia na dovoz tovaru.

Podľa informácií z colného riaditeľstva sa clo pri dovozoch z EÚ na Slovensku uplatňuje prakticky len pri poľnohospodárskych výrobkoch. Proti tretím krajinám pritom postupujeme už podobne ako členské štáty. Týka sa to napríklad Ruska, ktoré únia považuje za rozvojový štát. Proti nemu uplatňuje Slovensko pri väčšine nerastných surovín nulové clo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré firmy sa obávajú toho, že spoločná európska colná politika zdražie suroviny a tovary, ktoré dovážajú. „V prípade vstupu do únie budú na strategické suroviny uvalené clá, ktoré teraz nie sú. Dovážame ich najmä z nečlenských štátov únie ako je napríklad Ukrajina,“ povedala vedúca odboru nákupu Nováckych Chemických Závodov Jana Puchyová. Z členských štátov dovážajú jedinú surovinu, podliehajúcu clu - zinnolit z Nemecka. Asi 50-tisícová ročná úspora na cle za 40 ton tohto výrobku nevyváži poplatky, ktoré firma očakáva od nových ciel. Jednopercentný rast dovozného cla na chlór, ktoré Slovensko od budúceho roka zavedie proti Ukrajine bude pri šiestich tisícoch importovaných tonách znamenať dosah 300-tisíc ročne.

Podľa obchodníkov môžu zostať bez obáv spotrebitelia. Napríklad množstvo potravín podliehajúcich clu je podľa Jany Havlíčkovej, hovorkyne Carrefouru, nevýznamné. „Ide prakticky iba o alkohol. Celkovo to nebude mať veľký vplyv,“ vysvetlila hovorkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Mária Nováková zo slovenského Združenia automobilového priemyslu tvrdí, že už vyše dvoch rokov sa žiadne clá ani množstevné obmedzenia na dovoz áut z únie neuplatňujú. Inak je to pri autách, vyrobených mimo únie, na ktoré sa teraz pri dovoze uplatňuje sadzba od 11,6 do 17 percent podľa kubatúry. „Preto Japonci napríklad stavajú fabriku v Európe, aby odbúrali clá,“ povedala Nováková.

Príjmy za dovozné clá sú na rok 2003 určené vo výške 3,4 miliardy korún. Ministerstvo financií si je podľa slov jeho hovorcu Petra Papanka vedomé, že dôjde k určitému výpadku príjmov za clo po vstupe do únie na budúci rok a bude potrebné nájsť náhradu za výpadok. Navyše sa zmení aj spôsob odvádzania cla, pretože časť z neho pôjde do spoločnej pokladnice únie, časť cla odvedená z tovarov a služieb, vyprodukovaná v rámci slovenského HDP, zostane u nás.

SkryťVypnúť reklamu

JOZEF GRYGA

Slovensko môže únii navrhnúť colné kvóty

Podľa informácií na internetovej stránke ministerstva hospodárstva môže Slovensko už teraz aktívne vstupovať do colnej politiky. Európska komisia vyzvala všetky kandidátske štáty, aby predložili prípadné požiadavky na zmeny colných kvót alebo stanovenie autonómneho zníženia colných sadzieb únie do 15. mája 2003. „Colná kvóta znamená to, že máte stanovený určitý objem a do toho objemu môžete tovar doviesť bezcolne alebo so zníženou colnou sadzbou. Záujemca musí napríklad potvrdiť, že v únii sa nenachádza žiadna taká firma, vyrábajúca výrobok, ktorý chce doviesť a dostať na neho colnú kvótu,“ vysvetlil pracovník odboru obchodnej politiky ministerstva hospodárstva Dušan Dušák. Ministerstvo návrhy prijíma do 2. mája 2003, viac podrobností nájdete na jeho stránke www.economy.gov.sk. (jog)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 10 985
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 452
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 906
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 594
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 543
  6. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 2 322
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 238
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 177
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu