sprostredkovateľa na súdoch plnia špeciálni mediační úradníci. Ich úlohou je dosiahnuť medzi spornými stranami dohodu. Páchatelia svoje obete odškodňujú väčšinou finančným odškodnením. Jeho výška približne zodpovedá výške spôsobenej škody. Poškodeným niekedy dokonca ani nejde o peniaze, ale stačí im ospravedlnenie. Na východnom Slovensku sa stali prípady, keď si páchateľ škodu u poškodeného odpracoval.
Výsledkom uzavretia zmieru a zaplatenia škody je okamžité ukončenie trestného stíhania. V prípade, že sa strany sporu dohodnú na nejakej forme splácania odškodného, súd môže rozhodnúť o podmienečnom zastavení trestného stíhania. Je to skúšobná lehota, počas ktorej sa sleduje, či páchateľ plní svoje záväzky.
Ľudia, ktorí so zmierom pracujú, hovoria, že problémy niekedy vznikajú, ak majú poškodení prehnané požiadavky a na tom dohoda padne. Ukončenie trestného stíhania zmierom sa niekedy nepáči ani prokurátorom, ktorí požadujú vyšší trest.
Kedy možno rokovať o zmieri
O zmieri sa môže rokovať v prípade spáchania úmyselných trestných činov s hornou sadzbou do 3 rokov a neúmyselných do 5 rokov. Z tohto pravidla sú vylúčené trestné činy s následkom smrti – napríklad dopravná nehoda, pri ktorej niekto zomrie. O zmier sa nemôžu uchádzať ani osoby, ktoré nemajú čistý register trestov, priestupkový register a nie sú okolím pozitívne hodnotené. Niektoré činy, pri ktorých sa môže rokovať o zmieri:
8 dopravné nehody 8 ublíženie na zdraví 8 podvod 8 krádež 8 sprenevera