
FOTO – ARCHÍV TASR
Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nepozná ani podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková. Teoreticky by mal starý aj mladý právny zástupca poskytovať rovnako kvalitné služby. Majú rovnaké vzdelanie a pred zapísaním do zoznamu advokátov museli obaja zložiť advokátsku skúšku.
Rozdiel je podľa Michalkovej v skúsenostiach. „Dlhoročné skúsenosti advokátskej kancelárie môžu byť na prospech klienta.“ Skúsení právnici by mali poznať rozhodnutia Najvyššieho súdu, odhadnúť, čo môžu od konkrétneho sudcu očakávať.
Výhody však majú aj mladí začínajúci právnici. Majú odvahu pustiť sa do vecí, ktoré advokát so skúsenosťami považuje za vopred prehraté. Začínajúcim právnikom v takýchto chvíľach pomáha ich entuziazmus a snaha spraviť si dobré meno. Michalková si myslí, že napísať dobrú spoločenskú zmluvu by mal vedieť každý.
„Keď sa rozvádzate, je hlúposť ísť k známemu advokátovi, lebo tieto služby na rovnakej úrovni poskytne hociktorý iný právnik,“ pridáva sa začínajúci advokát, ktorý nechce byť menovaný. To isté si myslí aj o príprave zmluvy o kúpe domu či podobných bežných záležitostiach. „V takom prípade je úplne jedno, do ktorej kancelárie vojdete, lebo tú zmluvu na potrebnej úrovni pripraví ktorýkoľvek advokát alebo komerčný právnik.“
Partnerka známej advokátskej kancelárie Gerta Flassiková vidí výhodu veľkých kancelárií v tom, že si často môžu dovoliť klientov zastupovať za nižšie ceny. Jej kancelária zamestnáva vyše 20 právnikov. Umožňuje to ich vyššiu špecializáciu, a tým aj lepšiu orientáciu v špecifických oblastiach práva.