FOTO – ARCHÍV TASR
BRATISLAVA – Počet súdnych sporov na Slovensku stále stúpa. Spolu s tým rastie dopyt aj po službách advokátov a komerčných právnikov. Prvých je asi 2100, tých druhých približne 1300. Rozdiel medzi nimi je jediný. Iba advokáti môžu klientov obhajovať aj v trestných veciach.
Platia pre nich aj rovnaké podmienky na výpočet výšky odmeny za ich služby. Existujú štyri druhy odmien, ktoré sa môžu vzájomne kombinovať.
Najdrahší sú právnici v hlavnom meste a krajských mestách, naopak, najlacnejšie sú ich služby v oblastiach s vysokou nezamestnanosťou a zlou hospodárskou situáciou.
Za vysoké ceny v Bratislave môžu vysoké náklady na chod kancelárie aj solventnejšia klientela. Neporovnateľná je cena, ktorú musí právnik zaplatiť za prenájom v hlavnom meste a v mestečku na východe. „Dobrá sekretárka v Bratislave musí ovládať minimálne jeden svetový jazyk, čiže stojí neporovnateľne viac ako napríklad v Rimavskej Sobote,“ tvrdí Darina Michalková, podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory.
„Na stanovenie výšky odmeny môže mať tiež vplyv dopyt po právnych službách a celková ekonomická situácia, ktorá je v rôznych regiónoch Slovenska rozdielna,“ pridáva sa Iveta Reváková z Komory komerčných právnikov. Konečné posúdenie odmeny právnika závisí od posúdenia komplikovanosti, náročnosti a právnej zložitosti každého jednotlivého prípadu.
Ako si advokáti účtujú odmenu
Najmä v Bratislave sa veľmi často odmena vypočítava na základe hodinovej sadzby. „Minimálny hodinový honorár, ktorý účtujeme, je 500 korún,“ hovorí Gerta Flassiková, partnerka kancelárie Aliancia advokátov. Táto suma sa používa najmä u ľudí, ktorí si drahého právnika nemôžu dovoliť. V kancelárii pracuje vyše 20 právnikov a o klientov núdzu nemá. „Vzhľadom na to si môžeme dovoliť poskytnúť právnu pomoc aj zadarmo alebo za formálny honorár,“ tvrdí Flassiková. Horná sadzba sa v prípade zahraničných klientov pohybuje okolo 100 až 150 euro.
V Banskej Bystrici sa hodinové sadzby pohybujú maximálne do výšky 2500 korún. Na zvyšku Slovenska prevláda paušálny druh odmeny. Advokát sa s klientom hneď na začiatku dohodne na presnej sume, za ktorú ho bude zastupovať.
V chudobnejších oblastiach musia ísť právnici dokonca pod výšku tarifnej odmeny, ktorú určuje vyhláška ministerstva spravodlivosti.
„Ľudia tu na to nemajú peniaze. Hodinové sadzby tu vôbec nefungujú,“ hovorí právnik z južného Slovenska. Za vypracovanie obyčajnej zmluvy si účtuje 3- až 4-tisíc korún. Najčastejšie vyratúva svoju odmenu na základe hodnoty veci, ktorá je predmetom sporu. Väčšinou si určí hranicu 10, vo výnimočných prípadoch 20 percent.
Z čoho pozostávajú trovy súdneho konania
Trovy súdneho konania nie sú zanedbateľnou sumou. Hradia ich účastníci konania, väčšinou ten, kto spor prehrá. Tvoria ich:
hotové výdavky účastníkov a ich zástupcov, súdny poplatok, ktorý predstavuje 5 percent z hodnoty sporu, najmenej 500 korún, najviac 200-tisíc korún, trovy dôkazov, napríklad odmena znalca, odmena tlmočníka, trovy právneho zastúpenia. Súdne trovy sa nepriznávajú v rozvodovom konaní (okrem výnimočných prípadov), pretože si ich každý účastník uhrádza sám. To isté platí vo veciach výchovy a starostlivosti o maloleté deti.
Kedy je treba znalecký posudok
pri zrušení a vyrovnaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pri určení ceny auta, ceny nehnuteľnosti ceny hnuteľného majetku a pod. Na každú z týchto vecí je potrebný iný znalec, čo môže konanie výrazne predražiť.
Finančne výhodnejšie môže byť ukončiť vec zmierom. Práca grafológa môže stáť aj viac ako 10-tisíc korún. Výšku znaleckého určuje osobitný predpis. Závisí od počtu hodín vynaložených na prípravu posudku, ako aj hotových výdavkov znalca.
Zmluvná odmena právnika sa určuje:
podľa počtu hodín účelne vynaložených na vybavenie veci (hodinová odmena), paušálnou sumou (paušálna odmena), podielom na hodnote veci (podielová odmena), tarifnou odmenou dohodnutou inak ako základnou sadzbou tarifnej odmeny. Uvedené spôsoby určenia odmeny môžu byť kombinované.
Základná sadzba tarifnej odmeny za jeden úkon právnej pomoci určená podľa hodnoty veci alebo práva je z hodnoty:
do 5000 Sk 500 Sk
od 5000 Sk do 20 000 Sk 500 Sk + 5 % zo sumy prevyšujúcej 5000
od 20 000 Sk do 200 000 Sk 1250 Sk + 3 % zo sumy prevyšujúcej 20 000
od 200 000 Sk do 1 000 000 Sk 6650 Sk + 1 % zo sumy prevyšujúcej 200 000
nad 1 000 000 Sk 14 650 Sk + 0,2 % zo sumy prevyšujúcej 1 000 000
Za čo patrí právnikovi odmena:
prevzatie a príprava zastúpenia vrátane prvej porady s klientom, ďalšia porada alebo rokovanie s klientom, a to za každú, aj začatú hodinu, písomné podanie na súd alebo iný orgán, alebo protistrane týkajúce sa veci samej, konanie pred súdom alebo iným orgánom, a to za každé začaté dve hodiny a za každý úkon osobitne, vypracovanie právneho rozboru veci, rokovanie s protistranou, a to za každú, aj začatú hodinu, návrh na predbežné opatrenie, ak dôjde k nemu pred začatím konania, odvolanie proti rozhodnutiu o predbežnom opatrení, návrh na obnovu konania, odvolanie, dovolanie, vypracovanie listiny o právnom úkone alebo jej podstatné prepracovanie. Odmena vo výške polovice patrí za každý z týchto úkonov:
návrh na predbežné opatrenie, ak dôjde k nemu po začatí konania, návrh na zabezpečenie dôkazu alebo dedičstva, návrh na opravu odôvodnenia rozhodnutia, na odstránenie následkov zmeškania a na zmenu rozhodnutia o plnení v splátkach, odvolanie proti rozhodnutiu, ak nejde o rozhodnutie vo veci samej a vyjadrenie k takému odvolaniu, ak ide o výkon rozhodnutia alebo exekúciu, prevzatie a prípravu zastúpenia, návrh na začatie konania, vyjadrenie k takémuto návrhu, zastupovanie na pojednávaní, odvolanie proti rozhodnutiu a vyjadrenie k odvolaniu.