
Olympijské zlato nemajú len kanadskí hokejisti, ale aj kanadské hokejistky.
jednu tretinu, zlikvidovala deväť striel, dva puky skončili v jej sieti. Médiá chystali oslavné ódy. V NHL sa narodila žena!
Zo strany Phila Esposita, bývalej hviezdy a v tom čase generálneho manažéra Tampy, išlo skôr o skvelý ťah, ako pritiahnuť do hľadiska divákov. Napriek tomu sa o 172 cm vysokej, šťastne vydatej dáme, ktorá sa prezliekala v oddelenej kabíne, hovorilo ako o veľkom brankárskom talente. Portrét Manon (korčuľovať sa naučila už ako štvorročná) priniesli na titulke takmer všetky denníky Spojených štátov. Okrem rozhovorov sa sypali rôzne ponuky, jedna aj z časopisu Playboy. Ten jej za fotografie „čiastočne nahej“ ponúkol 50-tisíc dolárov. Manon vtedy vtipne odriekla: „To má byť snáď žart. Ani nápad. Veď ja nemám odvahu vyzliecť sa pred spoluhráčmi, nieto ešte pre časopis. Neurobila by som to ani za milión dolárov.“
Manon vzápätí odišla do farmárskeho celku Atlanta Knights, v ňom odohrala dva zápasy a prestúpila do nižších súťaží. Vystriedala sedem tímov, odchytala 34 zápasov. Jej autobiografická kniha Sama v bránke sa stala v Kanade bestsellerom. Koniec kariéry oznámila v roku 1999, keď sa jej narodil syn Dylan.
Mediálna hviezda Wickenheiserová
Príklad Manon nasledovali ďalšie dve brankárky - vyštudovaná psychologička Erin Whittenová (v roku 1993 sa postavila do bránky tímu nižšej hokejovej súťaže ECHL) a menej známa Kelly Dyerová (na strednej škole robila v chlapčenskom tíme náhradníčku budúcej hviezde NHL Tomovi Barassovi).
Potom už pozíciu prvej dámy svetového hokeja prevzala Hayley Wickenheiserová. Olympijská víťazka zo Salt Lake City 2002 a štvornásobná majsterka sveta, 24-ročná Kanaďanka, ktorá posledné dva roky absolvovala letnú prípravu v Čechách, je v súčasnosti suverénne najlepšou hokejistkou sveta.
Wickenheiserovú objavil tréner druholigového tímu profesionálnej fínskej ligy Matti Hagman. Majstrovstvo Kanaďanky ho tak zaujalo, že urobil všetko, aby ju získal na tri skúšobné zápasy. Pomohlo mu, že spoluvlastníkom klubu Kirkkonummi Salamat je slávny Teemu Selänne, fínsky miláčik a hviezda San Jose Sharks. „Hayley ma milo prekvapila. Nadpriemerne korčuľuje, útočí a najmä strieľa,“ pochvalne sa vyjadril Hagman. Záujem médií o „senzáciu“ bol obrovský. A divácky ešte väčší: na prvom zápase, v ktorom Wickenheiserová nastúpila, bolo beznádejne vypredané, usporiadatelia dokonca narýchlo postavili ešte tribúnu na státie pre dvesto divákov.
Aj na Slovensku
A čo na to Hayley, ktorá zrejme dostane v klube zmluvu a iste nielen preto, že si pripísala bod za prihrávku a vyniká pri vhadzovaniach - pri poslednom zápase vyhrala desať zo štrnástich buly? „Splnil sa mi sen. O angažmán v mužskom klube som sa pokúšala niekoľko rokov,“ vyhlásila útočníčka, ktorá má v kanadskej reprezentácii na konte 76 gólov a 88 asistencií.
Pripomeňme, že počiatky hokeja siahajú do Ruska a Škandinávie, kde bol vždy obľúbený tzv. bandy-hokej s loptičkou. Až v roku 1932 pricestoval do Moskvy ženský tím Fichte z Nemecka a predviedol hokej. Avšak trieskanie puku do mantinelov príliš veľkú obľubu nezožalo. Prešli desaťročia, a ženský hokej si nachádzal čoraz väčšiu obľubu v celej Európe. Neobišiel ani Slovensko - u nás sa hrá pravidelná liga od Bratislavy cez Piešťany, Levice, Zvolen, Poprad, Prešov až po Spišskú Novú Ves.