aná blondínka z Pécsu, už bola zrelá na uterák v ringu. To bolo pred pár rokmi. Odvtedy vyhráva Nemka Regina jeden duel za druhým.
Mekkou ženského boxu sú však Anglicko a USA. V newyorskej telocvični Gleason si dámy môžu vybrať skupinovú výučbu alebo zaplatiť súkromného trénera. Chodia sem ženy všetkých vrstiev. Newyorčanka Rose Trentmannová, roky pôsobiaca v športovej brandži, tvrdí, že „box patrí medzi najvšestrannejšie športy“. Aj newyorská manekýnka Colleen Kaehrová hovorí, že osem kôl v ringu sa vyrovná trom hodinám aerobiku. A odborníci prikyvujú. Tréner Jim Bolden si zas myslí, že ženy dokážu byť v tréningu oveľa intenzívnejšie ako muži. „Celkom som sa do boxu zbláznila,“ vyznala sa bývalá Miss Teen Spojených štátov Karen Sharpová. „Až teraz, keď som objavila čaro tohto športu, sa cítim nielen silnejšia, odhodlanejšia, ale aj ženskejšia.“
Jednou stránkou ženského boxu je netradičné fitness, druhou komercia. V súťažnom ringu ide totiž o peniaze. Napríklad Christie Martinová za jedno vystúpenie inkasovala až 50-tisíc libier. Neraz to boli súboje do krvi, ale zmluva s kozmetickou firmou vraj stála za to.
Ali znovu na scéne
Muhammad Ali, jedna z najväčších legiend boxu, má od roku 1999 pokračovateľku. Dcéru Lailu. Ali z toho najprv nebol nadšený. „Box je veľmi tvrdým svetom plným korupcie, a tak si nemyslím, že profesionálny ring je tým pravým miestom pre mladú ženu. Nechcel som ani to, aby sa boxerom stal môj syn Ibu.“
Ali má svoje dôvody. Aj zásluhou nespočetného množstva úderov počas jeho kariéry ho prikvačila Parkinsonova choroba.
Dcéru má však tvrdohlavú, a tak v jednej z boxerských telocviční losangeleského centra sa v predĺžených sobotných večeroch pripravovala vtedy 21-ročná Laila Ali na svoj prvý vstup do ringu. „Zdokonaľujem si najmä ľavačku - mala by byť aspoň taká silná ako pravá ruka,“ zdôverila sa v začiatkoch. „Iba tak sa môžem priblížiť k umeniu svojho otca. Viem, že mi v mnohom pomôže práve moje meno. Využijem každú príležitosť, aby som renomé Muhammada Aliho zvýraznila. Som víťazný typ, podobne ako otec.“
Dnes má Laila 25 rokov a v Santa Monike vlastní prestížny kozmetický salón. V ringu zatiaľ nepoznala prehru - všetky súperky odchádzajú ešte pred časovým limitom.
Kedysi bol veľkým sokom Muhammada Aliho Joe Frazier. Dnes má ich súperenie novú podobu, lebo aj Jacqui Frazierová, Joeova dcéra, sa tiež rozhodla vstúpiť do ringu.
Súboj dcér
„Či ide o odkaz našich otcov? To je jediné, na čo sa nás ľudia pýtajú. To, čo bolo medzi našimi otcami, ma nedráždi. To si už stihli vybaviť oni dvaja v ringu i mimo neho,“ vyhlásila na tlačovke pred duelom Laila. Aliho veľkohubé maniere sa prejavujú skôr u Jacqui, ktorá vraj boxuje viac pre peniaze ako kvôli športu. Mesiace podpichovala Lailu. Až sa jej manažér a snúbenec Johnny McClain, inak bývalý boxer, na konto Frazierovej vyjadril: „Je ako malá mucha, ktorá nie a nie zmiznúť. Neustále vás otravuje a častuje nadávkami. Vlastne ten duel príde aj vhod. Laila sa jej konečne zbaví.“
Samozrejme, na boxerskom zákulisí sú zaujímavé práve slovné výpady sokov dlho predtým, ako príde k súboju. Štipľavosť oboch žien v ničom nezaostáva za tou mužskou:
„Nakopem ju do zadku, že nebude vedieť, ako sa volá!“ reagovala Jacqui na otázku novinára, či by sa chcela stretnúť s Lailou v ringu. „Pomôže mi to k peniazom a ja jej za to pomôžem k zemi,“ pokračovala 39-ročná matka troch detí.
Laila kontrovala: „Je príliš stará. Netrénuje veľa a vôbec - ani nevie poriadne boxovať.“
Že išlo o vyhlásenia žien, svedčí posledný výrok Jacqui: „Lailu Ali zrazím k zemi. Potom ju zodvihnem na nohy, pobozkám ju a pozvem na večeru.“
Súboj sa napokon skončil bez pozvánky. Dvaja rozhodcovia boli za remízu, tretí, Frankie Adams, sa priklonil na stranu Laily.