Prezident Európskej únie - mal by byť volený na dva a pol roka, s možnosťou jedného opätovného zvolenia. Musí mať minimálne dvojročnú skúsenosť ako národný líder. Volili by ho kvalifikovanou väčšinou šéfovia členských štátov. Mal by mať viceprezidenta - pravdepodobne zástupcu tzv. malých štátov. Reprezentoval by úniu navonok a pripravoval a riadil by summity. Prakticky by nahradil súčasné rotujúce predsedníctvo. Formálne by sa zachovalo, ale jeho funkcia by bola skôr symbolická.
Európsky minister zahraničných vecí - bol by zároveň vicepremiérom Európskej komisie.
Byro - sedemčlenná medzivládna komisia, ktorá by za účasti predsedu Európskej komisie a šéfa parlamentu dozerala na „kontinuitu únie“.
Európsky kongres - mal by 700 členov, časť z nich by bola z Európskeho parlamentu, časť z národných parlamentov. Stretával by sa raz do roka a diskutoval by o stave únie.
15 európskych komisárov (niektoré zdroje hovoria o trinástich) - dnes je komisárov tiež 15, každá členská krajina má jedného, po rozšírení by to tak nebolo. Je však možné, že komisári budú mať „poradcov“, tak, aby v komisii boli zastúpené všetky členské štáty.
Zmenu hlasovania - rozhodovalo by sa jednoduchou väčšinou. Na prijatie rozhodnutia stačí súhlas krajín, v ktorých spolu žije viac ako 60 % obyvateľov únie. (mik, reuters)