BRATISLAVA - Ministerstvo práce za najpálčivejšie problémy pri zamestnávaní štátnych úradníkov, vysokoškolských učiteľov a zdravotníckych pracovníkov považuje prezamestnanosť, slabú schopnosť získavať kvalitných ľudí, a to, že konanie vo verejnom záujme nie je jednoznačne definované.
Zmenu k lepšiemu si sľubuje od noviel zákonov o verejnej a štátnej službe, ktoré pripravuje a ktoré by mali nadobudnúť účinnosť 1. januára.
Úradníci, vysokoškolskí pracovníci a zdravotníci sú dnes odmeňovaní podľa tabuliek, ktoré nezohľadňujú ich výkonnosť. Zamestnávatelia na platy prakticky nemajú žiaden vplyv.
Štátny tajomník ministerstva Miroslav Beblavý hovorí, že po novom by zamestnávatelia mali mať ruky voľné. „Navrhujeme, aby mestá, obce, vyššie územné celky, vysoké školy a zdravotnícke zariadenia postupne prevzali zodpovednosť za odmeňovanie svojich zamestnancov. Budú môcť vyjednávať individuálne aj kolektívne o odmeňovaní bez toho, aby boli viazané existenciou platových tabuliek.“
Platové tabuľky by mali zostať len v štátnej službe, ale aj odmeňovanie štátnych zamestnancov by sa malo zmeniť.
„Pri odmeňovaní budeme klásť menší dôraz na prax a väčší na výkon,“ hovorí Beblavý. Keď plat závisí od dĺžky praxe, je práca v štátnej správe podľa neho málo atraktívna a motivačná pre nových, najmä mladých ľudí.
Zviazané ruky by zamestnávatelia mali mať v etickej oblasti.
„Navrhujeme, aby tí, ktorí boli odsúdení za trestné činy spojené s korupciou, sa doživotne nemohli zamestnať vo verejnom sektore,“ hovorí Beblavý. Rovnako je to u právnikov.
Pripravovaná novela zákona o štátnej službe by mala byť už siedmou a to je zákon účinný len rok. Predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai hovorí, že prax ukázala celý rad nedostatkov zákona. „Nie je iná možnosť, ako ich riešiť, len novela.“ (joč)