
Ján Langoš chce otvoriť minulosť.
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Je to pre mňa veľká česť. Je to ukončenie jednej línie môjho porevolučného snaženia otvoriť minulosť a obnoviť pamäť nás všetkých. My, pamätníci, sme povinní udržiavať povedomie tragických období národa, aby mladí ľudia vedeli byť citliví na vzostup zla, ktoré ľudstvo očakáva aj v budúcnosti,“ povedal potešený Langoš, ktorý je tvorcom zákona o Ústave pamäti národa.
Ústav má spravovať, sprístupňovať verejnosti zväzky ŠtB a tiež skúmať minulosť v období rokov 1939 až 1989. Zverejnenie zoznamu spolupracovníkov ŠtB Langoš predpokladá niekedy koncom septembra tohto roka. Začne sa aj rokovanie s českou stranou, aby ústav získal aspoň kópie dokumentov o Slovákoch ešte z čias spoločného štátu.
Za ďalších členov správnej rady parlament zvolil Ľubora Hallona (navrhnutý ANO), Lenku Lubuškú (navrhnutú SDKÚ) a László Őllösa (navrhnutý SMK). Ďalších dvoch členov správnej rady ešte vymenuje vláda a dvoch prezident.
Poslanci zvolili aj dvoch členov dozornej rady Ústavu pamäti národa Ivetu Hurnú (nominovanú SDKÚ) a Lászlóa Kovácsa (nominovaný SMK). (sp)