Budapešť 25. apríla (TASR) - Spojené štáty americké oficiálne požiadali Maďarsko, aby sa zúčastnilo na mierovej misii v Iraku. Príslušnú diplomatickú nótu odovzdal dnes predstaviteľ amerického zastupiteľského úradu maďarskému rezortu diplomacie.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Tamás Tóth odmietol uviesť obsah žiadosti s tým, že sa s ňou majú oboznámiť najskôr predstavitelia parlamentných strán. Dodal, že šéf rezortu László Kovács ponúkol frakciám odbornú konzultáciu o vyslaní mierovej vojenskej jednotky do Iraku.
Parlamentné strany sa v stredu na prerokovaní - vtedy ešte neformálnej požiadavky USA - dohodli, že do pondelka vyjadria svoj postoj k tomu, či podporia vyslanie jednotky s maximálne 300 vojakmi, a či o tom bude môcť rozhodnúť snemovňa mimo poradia.
Predstavitelia rezortu obrany sa domnievajú, že by nebolo dobré, keby sa Maďarsko vyhlo účasti na misii, lebo všetky členské, a viaceré kandidátske krajiny Severoatlantickej aliancie, už avizovali ochotu vyslať svoje jednotky.
Náklady misie by podľa druhu činnosti dosiahli podľa Kovácsa dve až štyri miliardy forintov. Koaličná Maďarská socialistická strana (MSZP) a Zväz slobodných demokratov (SZDSZ) vyjadrili v stredu súhlas so zrýchleným legislatívnym konaním, a avizovali, že v parlamente by podporili vyslanie takejto jednotky.
Opozičný Zväz mladých demokratov (FIDESZ) sa odmietol k otázke vyjadriť predtým, ako o tom rozhodne poslanecký klub. Šéf frakcie menšieho opozičného Maďarského demokratického fóra (MDF) Károly Herényi vyjadril v stredu obavu v prvom rade z toho, že ide o neformálnu požiadavku, v druhom rade z toho, že požiadavka prišla zo strany vlády USA, a nie zo strany NATO, OSN alebo trebárs zo strany Európskej únie.
Minister obrany oznámil, že rezort obrany nemá potrebné finančné prostriedky na misiu, preto ráta s financiami zo štátnych centrálnych rezervných zdrojov a s pomocou partnerských krajín. Šéf rezortu pripomenul, že do mesiaca by mohla byť požadovaná jednotka pripravená na vyslanie.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem