Na vysokých školách študuje 38 990 externistov. Ich počet stúpa. Od roku 1993 školy prijali až päťnásobne viac.
Pred pár rokmi od nich vysoké školy prostredníctvom spolupracujúcich firiem začali pýtať peniaze. Mnohí externisti sa zmluvne zaviazali, že platiť budú, pretože vysokú školu potrebovali, alebo chceli dokončiť.
Napriek tomu, že zákon zatiaľ stanovuje bezplatné štúdium pre každého, mnohí externí študenti platia od 10 000 do 35 000 korún ročne. Vysoké školy tvrdia, že s vyberaním poplatkov nemajú nič spoločné. Bez ich súhlasu by žiadna eseročka nemohla na ich fakultách "organizovať" či "sprostredkovávať" štúdium.
Po hrozbe bývalého ministra Milana Ftáčnika, že im zníži rozpočet, ak sa k vyberaniu poplatkov nepriznajú, vysoké školy uviedli, že v akademickom roku 2001/2002 vybrali od študentov takmer 400 miliónov korún.
A hoci nový zákon v apríli 2002 výslovne zakázal podmieňovať prijatie na školu finančným obnosom, mnohé školy vo vyberaní poplatkov pokračujú. Napríklad Právnická fakulta UK cez Kaskády, s. r. o., Fakulta manažmentu UK cez Inštitút financií a bankovníctva, s. r. o. či Akadémiu Istropolitana, Ekonomická univerzita v Bratislave napríklad cez Nadáciu prof. Čolláka.
Podľa názoru právnika vysoké školy týmto konaním obchádzajú zákon a zmluvy uzatvorené so študentmi by mohli byť neplatné. Potvrdiť alebo vyvrátiť to však môže len súd.
Aké šance majú študenti získať späť peniaze?
Ktoré fakulty majú viac externých ako denných študentov?
A čo hovorí na konanie vysokých škôl ministerstvo?
Dočítate sa utorok, v prílohe denníka SME Škola a rodina