BRATISLAVA – Návrh daňovej reformy počíta s nastolením daňovej rovnosti a spravodlivosti, čo v praxi znamená koniec oslobodení od dane z príjmov. Podľa ministerstva financií by v budúcnosti nemal byť nikto zvýhodnený a nový systém má byť rovnaký pre každého. S takýmto riešením však nie sú spokojní vojaci, policajti či sudcovia, ktorí sú teraz daňovo zvýhodňovaní.
„Práca vojakov je riziková, preto si zaslúžia vyššiu finančnú odmenu. Okrem toho vojaci potrebujú motiváciu na to, aby vstúpili do profesionálnej armády,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany Katarína Heimschildová. Rovnaké stanovisko má aj ministerstvo vnútra, ktoré trvá na zachovaní daňových výhod pre policajtov. Na stranu vojakov a policajtov sa stavajú aj sudcovia a prokurátori. Hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fide: „Sme proti odstráneniu daňových výhod.“
Štyridsaťtisíc vojakov a policajtov a viac ako tisícdvesto sudcov na Slovensku neplatí dnes štátu daň napríklad z príjmu odchodného, na ktorý majú nárok po skončení pracovného pomeru. Minimálna výška tohto príjmu je podľa Zákonníka práce vo výške priemerného mesačného platu. Sudca si tak napríklad môže nechať nezdanených v priemere 40 000 korún. Policajti a vojaci neplatia daň ani z odmien, ktoré dostali za záslužné činy alebo náhradu platu v prípade služobnej cesty v zahraničí. Podľa hovorcu ministerstva financií Petra Papanka je návrh momentálne v medzirezortnom pripomienkovaní a o ničom ešte nie je rozhodnuté.
Z akých príjmov vojaci a policajti neodvádzajú daň?
- sociálne dávky (ani ostatní),
- výsluhové dôchodky,
- odchodné,
- úmrtné,
- odmeny za záslužné činy, ale príkladné plnenie služobných povinností,
- zahraničný príspevok poskytnutý v cudzej mene v rámci medzinárodných misií a mierových jednotiek (platí len pre vojakov),
- časť platu alebo náhradu platu za dovolenku v cudzej mene za výkon štátnej služby v zahraničí,
- peňažný príspevok na obstaranie služobnej rovnošaty.