Bezpečnosť šekov zaručuje niekoľko špeciálnych úkonov. Už pri kúpe cestovného šeku (napríklad v banke) ho v ľavom hornom rohu podpíšete a tento podpis slúži ako váš podpisový vzor. Pri platení alebo predaji šeku ho v ľavom dolnou rohu podpíšete a príjemca (napríklad hotel) ho akceptuje, až keď uzná oba podpisy za zhodné. Prípadné pochybnosti si môže príjemca overiť v spoločnosti, ktorá ho vydala.
Ukradnuté alebo stratené šeky vám spoločnosť nahradí do 24 hodín. Inštrukcie o tom, čo robiť v tomto prípade, vám banky poskytnú pri kúpe šeku.
Čo je na výber?
Typickými reprezentantmi cestovných šekov sú American Express Travellers Cheques (AMEX), Thomas Cook Travellers Cheques alebo VISA International. Šeky American Express sa môžu aj vďaka dobrej reklamnej stratégii („neopúšťajte bez nich domov“) označiť ako celosvetová jednotka. Dajú sa použiť na všetkých kontinentoch vo veľkom množstve krajín. Thomas Cook si drží druhé miesto vo svete, predovšetkým vďaka historickým danostiam a rozšírením v bývalých britských teritóriách. VISA zatiaľ len pomaly rozbieha vydávanie šekov, pričom sa snaží napodobniť úspech svojich platobných kariet.
Na Slovensku ponúkajú banky predovšetkým cestovné šeky American Express. Výnimkou je Tatra banka, ktorá predáva aj šeky Thomas Cook.
Cestovné šeky sa vydávajú v rôznych menách, najčastejšie v dolároch, eurach a japonských jenoch, ale existujú aj v švajčiarskych frankoch, kanadských alebo austrálskych dolároch či iných menách. Nominálne hodnoty šeku sa pohybujú zväčša od 20 do 500 dolárov.
Koľko za to?
Poplatky za nákup a predaj šekov sa líšia v každej finančnej inštitúcii. Aj v zahraničí si treba dať pozor na výšku poplatku, ktorý vám odrátajú z hodnoty šeku, keď ho budete predávať. Keď nakupujete cestovný šek (teda banka ho predáva), je najlepšie mať otvorený devízový účet a ním zaplatiť za šek. V takom prípade neplatíte v Slovenskej sporiteľni a Poštovej banke žiadny poplatok. Inde sa môže poplatok vyšplhať až na 1% z hodnoty šeku.
Ak šek predávate (banka ho nakupuje), nezaplatíte žiadny poplatok v HVB. V iných bankách je opäť lepšie mať otvorený devízový účet. Maximálny poplatok je okolo 1 až 2 percent zo sumy nakupovaných šekov.