SOUL – Rozhovory Spojených štátov, Severnej Kórey a Číny o jadrovom programe KĽDR sa včera skončili o jeden deň skôr, ako bolo naplánované. Oznámil to americký minister zahraničných vecí Colin Powell. Podľa včera dostupných informácií zlyhali pre severokórejské obštrukcie a podmienky kladené Pchjongjangom.
„Padali veľmi ostré názory. Prezentovala ich Severná Kórea, Čína aj Spojené štáty. Jednotlivé strany sa vrátia do hlavných miest, aby posúdili, čo počuli, analyzovali návrhy všetkých strán a určili ďalší postup,“ povedal Powell. Ale Spojené štáty nemienia ustúpiť z pozície, že na Kórejskom polostrove by nemali byť jadrové zbrane a rozhovory so Severnou Kóreu nebudú Američania viesť len dvojstranne.
Dnes môžu pokračovať rozhovory, na ktorých bude Čína oddelene rokovať so Spojenými štátmi a Severnou Kóreou. Problémy v rokovaniach včera naznačovalo už stanovisko severokórejského ministerstva zahraničia, ktoré včera tlmočila severokórejská agentúra KCNA. Úspech rozhovorov je podľa KĽDR podmienený zmenou postoja Washingtonu voči Pchjongjangu. „Situácia na Kórejskom poloostrove je taká napätá, že môže v každom okamihu prepuknúť vojna,“ uviedla KCNA.
USA využili kontrolné zbrojné misie v Iraku ako zámienku k začatiu vojny, ktorá zvrhla prezidenta Saddáma Husajna, tvrdila KCNA. Podľa severokórejskej agentúry vojna v Iraku ukázala, že jediným spôsobom, ako brániť svoju krajinu, sú silné vojenské zastrašovacie prostriedky.
V Pekingu rokovali o severokórejskom jadrovom programe dva dni. Išlo o prvé rozhovory na tejto úrovni od minuloročného októbra, kedy Severná Kórea pripustila, že má tajný jadrový program. Západní diplomati a analytici od rokovaní neočakávali konkrétne výsledky, ale len dohodu o ďalších americko-severokórejských schôdzkach.
(reuters, čtk)