SARS: v Pekingu uzavreli hlavnú nemocnicu

Epidémiou je najviac ohrozený čínsky vidiek. Kanada sa bráni varovaniu Svetovej zdravotníckej organizácie, že by ľudia nemali cestovať do TorontaPEKING – Nekontrolované šírenie epidémie ťažkého akútneho syndrómu dýchacích ciest (SARS) si včera vynútilo ..


Zdravotníci dezinfikujú triedu na základnej škole v okrese Hongdong v severočínskej provincii Šan-si. Úrady nariadili dezinfekciu vo vyše dvadsiatich základných a stredných školách v provincii. FOTO – TASR/AP



Zdravotníci dezinfikujú triedu na základnej škole v okrese Hongdong v severočínskej provincii Šan-si. Úrady nariadili dezinfekciu vo vyše dvadsiatich základných a stredných školách v provincii. FOTO – TASR/AP



Čínska sestrička inštaluje dýchací prístroj vedľa lôžka pacienta nakazeného SARS. FOTO – REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Epidémiou je najviac ohrozený čínsky vidiek. Kanada sa bráni varovaniu Svetovej zdravotníckej organizácie, že by ľudia nemali cestovať do TorontaPEKING – Nekontrolované šírenie epidémie ťažkého akútneho syndrómu dýchacích ciest (SARS) si včera vynútilo uzavretie hlavnej nemocnice v čínskom Pekingu po tom, čo sa objavilo najmenej 60 prípadov nákazy medzi zdravotníkmi a pacientmi.

Vírus je v Číne na vzostupe, ale ozvali sa aj hlasy, že médiá informovaním o nových prípadoch SARS vzbudili v ľuďoch príliš veľké obavy a upozorňujú, že malária už roky zabíja ľudí v Ázií bez povšimnutia médií.

V Pekingu včera na dva týždne zrušili vyučovanie na základných a stredných školách. Z Číny aj z Hongkongu včera hlásili štyri úmrtia na smrtiacu formu zápalu pľúc. Kým v Hongkongu stúpol počet nakazených od stredy o 30 prípadov, v Číne je novoinfikovaných 125 ľudí. Väčšina z nich pochádza z Pekingu.

SkryťVypnúť reklamu

Pekinskú univerzitnú nemocnicu s kapacitou 1200 lôžok stráži od polnoci polícia. Viac než 200 zamestnancov je na pozorovaní. Pacientov premiestnili do iného zariadenia. Ide už o najmenej druhú nemocnicu zatvorenú v hlavnom meste. Čína priznáva 110 obetí vírusu a vyše 2400 infikovaných.

Najväčšie nebezpečenstvo nehrozí Pekingu, ale vidieku, kde žije 70 percent Číňanov. Zdravotnícke zariadenia sú tam zanedbané. Číňania roztrpčene tvrdia, že ich zdravotníctvo bolo lepšie aj za Mao Ce-tunga, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V čase ekonomických reforiem sa Čína vzdala socialistickej bezplatnej zdravotníckej starostlivosti – nový systém však stále nefunguje. Z 1,3 miliardy Číňanov je poistených sotva 15 percent. Kto sa chce dostať do nemocnice v Pekingu, musí zložiť zálohu vo výške desaťnásobku priemerného mesačného platu.

SkryťVypnúť reklamu

Japonská Toyota z Pekingu sťahuje svojich ľudí, čo vyvoláva obavy z hospodárskeho úpadku. Experti Svetovej banky ich upokojujú – východoázijské ekonomiky epidémiu vraj prežijú len s krátkodobými problémami. „Skúsenosti s epidémiami hovoria, že ak sa núdzový stav bude predlžovať, odrazí sa to na makroekonomike,“ píše sa rezervovanejšie v správe OECD.

Kanada, kde je registrovaný najväčší počet prípadov SARS mimo Ázie, sa odvolala proti varovaniu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pred cestami do Toronta. Toto mesto ďalej považujú za bezpečné miesto. Choroba je limitovaná na obmedzený počet nemocníc, domácností a špecifických komunít. Kanadská vláda uviedla, že každý deň vyhodnocuje situáciu, robí laboratórne testy a kontroluje pasažierov na letiskách.

SkryťVypnúť reklamu

Mestská nemocnica bola uzavretá aj v taiwanskej metropole Tchaj-pej po tom, čo sa tam pravdepodobne objavilo sedem nových prípadov SARS počas posledných dvoch dní. V Singapure pribudla od stredy ďalšia obeť nákazy. Počet úmrtí na SARS sa tam zvýšil na 15. Pri vstupe do Singapuru cestujúcim merajú teplotu.

Na ruskom ostrove Sachalin z obavy pred vírusom hospitalizovali čínskeho občana, hoci nevykazuje žiadne príznaky nákazy. V Rusku zatiaľ registrujú desať nedokázaných prípadov SARS, oznámili ruské zdravotnícke zdroje.

(zo, čtk, tasr, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 995
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 577
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 495
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 460
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 893
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 758
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu