
Dezignovaný palestínsky premiér Mahmúd Abbás (vľavo), palestínsky prezident Jásir Arafat (v pozadí) a nový palestínsky minister vnútornej bezpečnosti Muhammad Dahlan (vpravo) v predjordánskom Ramalláhu krátko po oznámení, že Arafat súhlasil s novou vládou. FOTO - TASR/EPA
Palestínsky prezident Jásir Arafat súhlasil so zložením novej palestínskej vlády podľa návrhu designovaného premiéra Mahmúda Abbása. Urobil tak na poslednú chvíľu a po boji, čo jedni označujú za posledný v jeho kariére, kým iní za naberanie dychu pred ďalším.
Arafatov výmenný obchod
Arafat napokon podľahol tlaku Európy, Američanov a egyptského vyjednávača Omara Sulejmana. Zabrali tiež asi prísľuby, ktoré dostal.
Izraelské médiá tvrdia, že za dohodu s Abbásom si vyrokoval garanciu svojej prezidentskej pozície, zabezpečenie osobnej ochrany a prísľub, že vznikne tlak na Izrael, aby zrušil domáce väzenie v Rammalláhu, ktoré na Arafata uvalil práve pred rokom.
Za to musel súhlasiť s tým, že v novej vláde bude jeho bývalý bezpečnostný poradca a neskôr veľký kritik Muhammad Dahlan.
To je kostra príbehu, ktorý sa odohral v stredu. Detaily hovoria, že za dohodou stojí hlavne Egypťan Sulejman. Presvedčil vraj Abbása, ktorý sa zberal po ďalšej hlasnej hádke s Arafatom do Kuvajtu, aby počkal. Vrátil sa s kompromisom, ktorý bol v istých ohľadoch ešte lepší ako pôvodný návrh.
Dahlan - terorista proti teroristom
Muhammad Dahlan, ktorý by podľa popredného izraelského odborníka na boj s terorizmom Boaza Ganora v ideálnom svete, sedel vo väzení ako terorista, sa síce nestane ministrom vnútra, ale post ministra vnútornej bezpečnosti mu zabezpečí dostatočný vplyv na to, čo od neho svet očakáva. Teda na boj proti palestínskym teroristom.
V minulých rokoch totiž ako šéf palestínskej bezpečnosti v Gaze pozatýkal niekoľko veľkých teroristických rýb. Ak by sa mu to podarilo aj teraz, Izrael by ho napriek jeho minulosti velebil.
Faktom však je aj to, že Dahlan neurobil nič proti tomu, keď po vypuknutí takzvanej druhej intifády začala palestínska samospráva ním zatknutých teroristov hromadne prepúšťať z väzenia. Navyše Dahlan nemá ako obyvateľ Gazy žiadnu autoritu na Západnom brehu Jordánu a jeho luxusný spôsob života vyvoláva medzi Palestínčanmi nevraživosť.
Teroristické skupiny, proti ktorým, ak sa mu chcelo, postupoval s nevídanou brutalitou, mu už odkázali, že sa nechcú vzdať. Dokázali to už včera v Kfar Sabe.
Nový kabinet - žiadni veľkí reformátori
Izrael a Američania sú presvedčení, že Dahlan a premiér Abbás sú najmenším zlom a zároveň maximom, ktoré sú schopní Palestínčania poskytnúť.
Zoznam členov novej palestínskej vlády však ukazuje, že prevažná väčšina z nich sú zaslúžilí palestínski politici, mnohí poznačení terorizmom a podozriví z korupcie. Nálepku „reformný“ si tento kabinet určite nezaslúži.
To je jeden z rizikových faktorov, ktoré ho ohrozujú. Ďalším je prezident Jásir Arafat. Hoci z posledného boja vyšiel oslabený, podržal si dohľad nad palestínskymi tajnými službami. Rozhodne sa nechce vzdať svojho postavenia vodcu národa a mierotvorcu, aj keď je už z mierových debát nadobro vylúčený.
Jeho skutočná sila sa môže prejaviť už na budúci týždeň, keď budú poslanci schvaľovať nový kabinet. Je dosť pravdepodobné, že Arafatovi spojenci v parlamente presadia jednotlivé hlasovania o ministroch, čo by mohlo znamenať, že problematický Dahlan neprejde.