Traja zo zadržaných Iračanov sú na zozname najhľadanejších predstaviteľov irackého režimu, ktorý Pentagon v podobe hracích kariet rozdal svojim jednotkám v Iraku. Štvrtým mužom je spravodajský dôstojník, ktorého chytilo pri akcii špeciálne komando v Bagdade.
„Rúca sa to ako domček z karát,“ povedal agentúre Reuters o zadržaných irackých predstaviteľoch hovorca Pentagonu plukovník Tom Kurasiewicz. Americké ozbrojené sily v Iraku podľa neho zadržiavajú 11 z 55 hľadaných predstaviteľov bývalého irackého režimu, traja ďalší sú mŕtvi.
Jedným z najnovšie zadržanej štvorice je šéf irackej vojenskej rozviedky za vlády režimu Saddáma Husajna, generál Zuhajr Tálib Abdas Sattár Nagíb, ktorý sa podľa Pentagonu v stredu vzdal v Bagdade americkým ozbrojeným silám.
Nagíb bol dôstojníkom pravidelnej armády, nie Republikánskych gárd. Jeho úrad mal za úlohu „dohliadať na vojenské jednotky, monitorovať aktivity pravidelnej armády z hľadiska loajality a držať ich v správnej línii,“ povedal činiteľ Pentagonu.
Nagíb mal na zozname najhľadanejších predstaviteľov irackého režimu číslo 21 a na hracích kartách figuroval ako srdcová sedma.
Predtým než sa vzdal spojencom, poskytol Nagíb rozhovor spravodajcovi denníka Los Angeles Times v Bagdade. V ňom povedal že iba robil svoju prácu a držal sa bokom politiky. „Len som plnil rozkazy,“ citoval denník na svojej internetovej stránke Nagíba, ktorý odmietol odpovedať na otázku, či Saddámovmu režimu veril.
Katarské ústredné veliteľstvo oznámilo, že „pod dohľadom spojencov“ je aj bývalý veliteľ irackej protivzdušnej obrany, generál Muzahim Saab Hasan Tikrítí (číslo 10, karová dáma). Žiadne podrobnosti o jeho polapení neoznámili. Ďalším zadržaným je „srdcová šestka“, bývalý minister obchodu Muhammad Mahdí Sálih, 48. na zozname.
Špeciálna zásahová jednotka okrem toho podľa rovnakého zdroja polapila v stredu v Bagdade tiež významného spravodajského dôstojníka, bývalého šéfa amerického odboru irackej tajnej služby. Podľa Jima Wilkinsona z ústredného velenia v Katare padol Američanom do rúk Sálim Saíd Džumajlí, ktorý nie je zaradený na „kartovom zozname“. Zato vraj však môže pravdepodobne výrazne prispieť k odhaleniu irackých špionážnych aktivít v Spojených štátoch vrátane konkrétnych mien irackých agentov operujúcich na americkom území. (čtk)