Stretáva sa s miestnou honoráciou, organizuje výbory a pripravuje plány na obnovu mesta. Volá sa Muhammad Zubajdí, do Bagdadu sa vrátil po 24 rokoch exilu a rovno sa vyhlásil za starostu.
Iracký exilant je vedľajším produktom chaosu, ktorý nastal po páde Saddámovho režimu. Niektorí „samovládcovia“ využili hluché obdobie a inštalovali sa do funkcií, väčšinou však v malých komunitách.
Zubajdí je špeciálnym príkladom. Zobral útokom rovno metropolu. Nový správca Iraku Jay Garner mu odkázal, že žiadnych samovládcov rešpektovať nebude. Nepozval ho ani na včerajšie stretnutie s predstaviteľmi opozície.
Zubajdí to však neberie na vedomie a vyhlasuje, že ho zvolila široká koalícia zahŕňajúca všetkých – od moslimských klerikov až po komunistov. Tvrdí aj to, že má kontakty na americkú námornú pechotu, s ktorou denne komunikuje a že má výcvik organizovaný washingtonskou administratívou.
Pre katarskú televíziu al-Džazíra zase povedal: „Som nezávislým politikom.“ Predtým presviedčal novinárov, že je členom opozičného Irackého národného kongresu, kde ho nikto nepozná. Nikto nevie ani o tom, čo za výbor ho vlastne zvolil.
Niektorí ľudia však jeho aktivity vítajú a veria mu. Mumtaz Ajúb, šéf bagdadskej komisie pre elektrickú energiu tvrdí: „Nestaráme sa, čo si Američania myslia. Potrebujeme niekoho, ako je on.“
Kariéra samozvaného vládcu Bagdadu asi nebude mať dlhé trvanie. Už sa ozývajú hlasy, že ak chcú Američania skutočne v Iraku nastoliť demokraciu, mali by sa postarať o to, aby bezvládie nezneužívali politickí dobrodruhovia.
(mik, reuters)