Londýn 23. apríla (TASR) - Pátranie po zbraniach masového ničenia v Iraku "potrebuje nezávislé overenie", vyhlásil dnes britský premiér Tony Blair s tým, že "situácia (v Iraku) sa naďalej stabilizuje".
Začneme proces pokusnej identifikácie miest, kde by sa mohli nachádzať zbrane masového ničenia, vyhlásil Blair na spoločnej tlačovej konferencii so španielskym premiérom José María Aznarom. Ako povedal, nepochybuje o potrebe nejakej formy nezávislého overenia prítomnosti či neprítomnosti týchto zbraní. "Ako by sa to malo urobiť, ako som už povedal, na tom sa musia dohodnúť OSN a kľúčoví spojenci," dodal.
USA, ktoré oznámili vyslanie do Iraku 1000 expertov, sú proti návratu zbrojných inšpektorov OSN v tejto chvíli, aj keď ho Rusko razantne za podpory Francúzska vyžaduje.
Moskva sa domnieva, že "podmienkou pre odvolanie sankcií proti Iraku musí byť neprítomnosť zbraní masového ničenia v tejto krajine" a že iba zbrojní inšpektori OSN majú odborné schopnosti na to, aby na túto otázku dokázali odpovedať.
Blair dnes potvrdil, že podľa neho sankcie proti Iraku treba odvolať "čím skôr" a odmietol akokoľvek komentovať nezhody medzi USA a Francúzskom. "To sa týka iba ich," vyhlásil.
Francúzsko, ktoré bolo spolu s Ruskom proti vojne v Iraku, urobilo v utorok ústretový krok voči Washingtonu požiadavkou na okamžité pozastavenie sankcií OSN. USA sú za odvolanie sankcií voči Iraku, keďže boli namierené proti režimu Saddáma Husajna, ktorý bol zvrhnutý. Americké ministerstvo zahraničných vecí dnes uviedlo, že Francúzsko musí rátať s "dôsledkami" svojej opozície, súčasne však ubezpečilo, že USA aj Francúzsko zostávajú naďalej "spojencami".