Zdravá pôda funguje ako špongia. Keď prší, nasáva vodu do seba a ukladá ju do podzemných zásob. Keď dlhšie neprší, dokáže si vodu v sebe udržať a rastliny tak rýchlo nevyschnú. Ale keď je pôda zničená, nedokáže si poradiť s nadbytkom vody. Tá sa potom rozlieva po krajine a vznikajú záplavy. Takejto pôde sa hovorí zhutnená.
Erózia pôdy je prirodzený proces, ale ak dôjde k narušeniu rovnováhy, pôda sa stáva nebezpečnou. „Intenzívnou poľnohospodárskou veľkovýrobou s ťažkou technikou, rozoraním medzí, vyrúbaním stromov sa vytvorilo obrovské pole citlivé na vietor a dažde. Máme možno lacnejšiu výrobu, ale zvýšila sa erózia. Pôda sa rozpadáva, zhutňuje. Obrátili sme si ju proti sebe a vidieť to aj pri povodniach,“ hovorí Pavol Bielek, riaditeľ Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy.
Obrábame viac pôdy, ako by sme mali. Každá krajina má normy, ktoré určujú, koľko pôdy by sa malo obrábať a koľko využívať na iné účely, ako nepoľnohospodársku pôdu. U nás orieme viac ako 60 percent, čo je príliš veľa.
(maj)